Marcin - Czytelnik Budujemy Dom, ogrodzenie stawiał w 2014 r.
Ogrodzenie od frontu - dł. 27 m, wys. 1,80 m. Fundament - o gł. 1 m, liniowy, zbrojony. Słupki i podmurówka - z prefabrykowanych kształtek betonowych, imitujących łupany piaskowiec, wykończenia z gotowych elementów. Przęsła - ze stali ocynkowanej, zabezpieczonej proszkowo farbą z palety RAL. Furtki - 3 o szer. 1 m, główna z elektrozaczepem i dzwonkiem (w planach założenie wideodomofonu), dwie do śmietnika z zamkami. Brama - o szer. 5 m, jednoskrzydłowa z napędem, przesuwna, samonośna. Reszta ogrodzenia - na monolitycznej podmurówce, ocynkowane słupki (40 × 60 mm) i siatka.
Decyzja: do ogrodzenia działki od frontu wybrałem gotowe kształtki betonowe i przęsła ze stali, ponieważ szybko i łatwo się je stawia, nie są bardzo drogie. Od razu zbudowałem również dużą zadaszoną wiatę śmietnikową z dwoma furtkami. Sam wytyczyłem lokalizację bramy i furtek, podzieliłem płot na przęsła. Kolorystykę materiałów dopasowałem do domu, żeby wszystko było spójne i estetyczne.
Resztę terenu ogrodziłem siatką ocynkowaną i dla lepszego osłonięcia prywatnej przestrzeni powiesiłem na niej jeszcze gęstą cieniówkę ogrodniczą. Prace zleciłem firmie, przyjechało czterech murarzy. Przęsła, furtki i bramę samonośną na zamówienie wykonał ślusarz i to on montował elementy ze stali.
Na słupkach zastosowano kształtki końcowe.
Ogrodzenie z betonowych kształtek i stali - rady i przestrogi:
Murarze najpierw wylali głęboki zbrojony fundament na froncie, pozostawili go do związania i zajęli się resztą podmurówki, obejmującą tył i boki działki. W żelbetonie osadzali liczn...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze