Ciepły dom
Generalny remont najczęściej wiąże się z ociepleniem ścian i dachu w celu poprawy ciepłochronności budynku. Jest to również dobra okazja do uatrakcyjnienia wyglądu elewacji. Oszczędności wynikające ze zmniejszenia kosztów zużycia energii potrzebnej do jego ogrzania są tu jednak najważniejsze.
Najprostsze odnowienie elewacji polega na umyciu tynku i pomalowaniu go. Większość domów znacznie starszych niż 10-letnie wymaga - oprócz poprawy estetyki elewacji - także jej ocieplenia. Problem ten szczególnie dotyczy budynków 20-30-letnich.
Jeżeli skutkiem remontu ma być poprawa efektywności energetycznej budynku, to zacząć należy od audytu - określającego najbardziej optymalny zakres termomodernizacji. Polega on na kompleksowej analizie obecnego stanu domu i kosztów jego użytkowania oraz zaproponowaniu takich prac termomodernizacyjnych, które przyniosą największe oszczędności podczas eksploatacji budynku, z jednoczesnym uwzględnieniem nakładów inwestycyjnych. W ramach tej usługi ustala się też okres ich zwrotu. Najlepsze rozwiązania to takie, których koszty są najniższe, a zarazem najbardziej wpływają na poprawę efektywności energetycznej budynku. Wykonanie audytu to wydatek 1000 zł.
Kompleksowa termomodernizacja domu najczęściej obejmuje wymianę okien i drzwi wejściowych na sz...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze