Jarek - Członek Klubu Budujących Dom, ogrodzenie stawiał w 2016 r.
Ogrodzenie od frontu - dł. 38 m, wys. 1,50 m. Fundament i podmurówka - gotowe elementy z betonu, stopy o gł. 0,60 m, przy furtce i bramie przesuwnej liniowe, z żelbetu, o gł. 1,30 m. Gotowe przęsła - o wym. 2,50 × 1,50 m, z drutu o gr. 4 mm, ocynkowanego i pomalowanego farbą proszkową (kolor antracyt). Furtka - o szer. 1 m, z elektrozaczepem. Brama - o szer. 4 m, przesuwna, jednoskrzydłowa, na razie bez napędu (doprowadzono już zasilanie elektryczne). Reszta ogrodzenia - z identycznych materiałów.
Decyzja: wybrałem gotowe przęsła z drutu, bo wyglądają lepiej od zwykłej siatki, a są o wiele tańsze od płotu murowanego, np. z klinkieru. Druga rzecz to łatwość i szybkość montażu. Skorzystałem również z prefabrykowanej podmurówki. Mając komplet gotowych materiałów, ogrodzenie postawiłem samodzielnie! Wyjątek stanowiła tylko brama i furtka - zamówiłem je u ślusarza wraz z montażem.
Wyszło ogrodzenie ażurowe i miejscami prawie niewidoczne, ale to dobrze, bo nie zasłania mi zielonej okolicy. Kolejność prac była następująca - najpierw założyłem bramę i furtkę, potem płot z prefabrykatów. Wkrótce dodam do bramy napęd, a do furtki - domofon.
Ogrodzenie z elementów prefabrykowanych - rady i przestrogi:
Dokładnie obejrzałem przęsła w hipermarketach budowlanych, lecz ostatecznie wolałem je kupić taniej u dystrybutora markowych wyrobów polskiego producenta. Wybrałem panele z drutu o gr. 4 mm, które zabezpieczono ocynkiem i farbą proszkową w kolorze na żądanie. Wiadomo, do stawiania syst...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze