Schody
Poza parterowym żaden budynek nie obejdzie się bez schodów, łączących kondygnacje. Zaprojektowanie wygodnego, bezpiecznego i estetycznego połączenia góra-dół uważa się za jedno z trudniejszych zadań architektonicznych. Czy Rozmówcy, którzy pokazali nam swoje rozwiązania, są z nich zadowoleni?
Kształt, układ i wielkość schodów oraz balustrady wpływa na wygodę poruszania się domowników między kondygnacjami i na wygląd tej strefy domu. Projektując je trzeba pogodzić uwarunkowania przestrzenne budynku, możliwości seniorów i dzieci, wystrój pomieszczeń i gust mieszkańców, czyli połączyć w jednej konstrukcji wiele szczegółów technicznych i estetycznych.
RODZAJE SCHODÓW
W domach jednorodzinnych często planuje się schody jednobiegowe, ponieważ mają prosty kształt i zajmują niewiele przestrzeni. Są tanie i łatwe do wykonania, dobrze się po nich wnosi długie i ciężkie przedmioty. Bywają jednak męczące dla dzieci i seniorów z powodu dużej ilości stopni bez spocznika. Konstrukcja może być ażurowa, albo mieć podniebienie. Odmianą pierwszej wersji są schody drabiniaste, zbudowane z dwóch policzków w formie belek, między którymi przytwierdza się stopnice. Są strome, sprawdzają się w piwnicy albo przy wejściu na strych. Na strychu na ogół montuje się modele składane, które można złożyć...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze