Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

Grodzić - nie grodzić?
Choć na świecie bywa rozmaicie, w kraju nad Wisłą ogrodzenie to rzecz oczywista. Polak dopiero za własnym płotem czuje się bezpiecznie i naprawdę u siebie. O społeczno-kulturowych przyczynach tego zjawiska, a także o tym, jakie ogrodzenia są dziś modne, a jakie najbardziej funkcjonalne, dyskutują internauci.
Nowe pompy ciepła Hewalex z większą mocą i maksymalną klasą A+
Pompy ciepła Hewalex PCWU służą do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i należą do jednych z najchętniej stosowanych źródeł ciepła z racji bardzo niskich kosztów eksploatacyjnych, komfortu użytkowania i łatwości montażu.
TERMONIUM fundament - duża wytrzymałość na obciążenia i niska nasiąkliwość
TERMONIUM fundament to płyty styropianowe w kolorze szarym, wyprodukowane z nowoczesnego surowca hydrofobowego. Styropian jest idealny do stosowania w ekstremalnych warunkach, panujących w obrębie podziemnych stref budynków - dużej wilgotności połączonej ze zmianami temperatury i dużym obciążeniem mechanicznym.
Zestawy solarne - energię czerpiemy z natury
Wykorzystaj czystą energię, jaką dają promienie słoneczne i ciesz się funkcjonalnością, którą dają napędy elektryczne. Eko-Okna proponują wygodne w montażu i użytkowaniu zestawy solarne do rolet zewnętrznych z panelem słonecznym.

Projektujemy

HomeKONCEPT 49
Projekt HomeKONCEPT 49 pracowni HomeKONCEPT.
Dunkan
Projekt Dunkan pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz
Dom w felicjach (G2)
Projekt Dom w felicjach (G2) pracowni ARCHON+ Biuro Projektów
Dom w zdrojówkach
Projekt Dom w zdrojówkach pracowni ARCHON+ Biuro Projektów
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Podpatrujemy i pytamy

Blisko rodziny, ale z dala od innych domów
Kamila i Tomek przed budową wytyczyli sobie konkretne cele do zrealizowania, dlatego szukanie odpowiedniej działki i projektu architektonicznego przebiegło sprawnie. Koniecznie chcieli zamieszkać na dużej działce, w okolicy z bardzo luźną zabudową jednorodzinną i tylko w domu parterowym.
Man icon Lilianna Jampolska
Celowo nieprzesycony instalacjami i elektroniką
Bogusia i Marek mają za sobą budowę czterech domów jednorodzinnych. W każdym chętnie korzystali z najnowszych zdobyczy technicznych, ale kompletując zestaw instalacji w ostatnim z nich, zachowali umiar.
Man icon Lilianna Jampolska
Bramy wjazdowe z napędem
Poruszająca się samochodem rodzina częściej używa bramy wjazdowej, niż furtki. Z tego względu bardzo ważne jest staranne zaprojektowanie i wykonanie głównego wjazdu na posesję, jak również odpowiednie dobranie rodzaju wrót i sposobu operowania nimi. Wersje z napędem są najwygodniejsze!
Man icon Lilianna Jampolska
Olga - Czytelniczka Budujemy Dom, bramę wjazdową użytkuje od 2013 r.
Brama wjazdowa: dwuskrzydłowa, o szer. 4,28 m. Skrzydła - każde o szer. 2,10 m, z walcowanej stali. Słupki - stalowe o śr. 0,10 m. Fundament - o gł. 0,80 m, liniowy, zbrojony.
Instalacja wod.-kan. i uzdatnianie wody
Naprawa błędów popełnionych podczas budowy zwykle oznacza wzrost kosztów i przedłużenie inwestycji. Jeśli niedoróbki dotyczą instalacji, które po zakończeniu robót w większej części są zakryte, koszty mogą być naprawdę spore. Bowiem skuwanie podłóg czy ścian, albo wiercenie otworów w stropie jest pracochłonne i niszczy wcześniej wykonane roboty. Ponadto naprawa zniszczonej posadzki czy tynku wymaga czasu. Szczególne w przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnej - w której w domu trzeba rozprowadzić masę rur o różnych średnicach - ważne jest dopilnowanie by było to wykonane solidnie, aby korzystanie z wody i odprowadzenie ścieków funkcjonowało bez zarzutu.
Man icon Tomasz Rybarczyk
Uzdatniacz wody do nowoczesnego i ekonomicznego domu
Firma Hydropath wychodząc naprzeciw potrzebom użytkowników domów, apartamentów i mieszkań oferuje zaawansowane technologicznie, bezpieczne dla użytkowników i instalacji, niechemiczne uzdatniacze wody HydroFLOW HS38 oraz HydroFLOW S38.
Rozwiązania sanitarne w pomieszczeniach bez kanalizacji
Pomporozdrabniacze i pompy do ścieków umożliwiające stworzenie dowolnego pomieszczenia sanitarnego sprzedają się coraz lepiej i wydaje się, że nie jest to tylko chwilowa moda, ale jak najbardziej pozytywny trend. Technologia stosowana w tego typu urządzeniach jest coraz bardziej efektywna i dostępna cenowo.
Ochrona budynku przed zalaniem
Krótkotrwałe, intensywne opady deszczu coraz częściej powodują przeciążenie kanalizacji. Cofająca się w kanałach woda wdziera się do przykanalików, a dalej do piwnic i innych nisko usytuowanych pomieszczeń. Prowadzi to do ich częściowego bądź całkowitego zalania, powodując znaczne szkody.
Kocioł, grzejniki i reszta
Ogrzewanie to nie tylko kocioł i grzejniki lub podłogówka. System grzewczy tworzą ponadto rury oraz rozmaity osprzęt, jak zawory, pompy, sterowniki, regulatory temperatury. A mało kto zdaje sobie sprawę, że źle dobrane - zepsują działanie całości. Za to dopasowane i odpowiednio wyregulowane zapewnią komfort i pozwolą ograniczyć koszty ogrzewania nawet o 20-30%.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Energooszczędne, czyli jakie?
Energooszczędność stała się dziś modną koniecznością. Człowiek współczesny oszczędza energię, bo ta jest droga, jej produkcja zaś często nieekologiczna. Prawo wymaga, żeby oszczędniejsze były nie tylko otaczające nas urządzenia, np. odkurzacz, pralka, ale i cały dom. Dlatego na rynku pojawiły się energooszczędne okna.
Man icon Janusz Werner
Zgrany duet
Inwestorzy, którzy chcą komfortowo użytkować garaż, zaopatrują go w porządną bramę, od razu wyposażoną w napęd. Zapewnia on nie tylko wygodne sterowanie za pomocą pilota, ale też wiele dodatkowych funkcji.
Man icon Małgorzata Kolmus
Królewskie odkurzanie
Tradycyjny odkurzacz powoli odchodzi do lamusa. Zamiast niego w domach jednorodzinnych coraz częściej montuje się system centralnego odkurzania, który ma same zalety. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, planując jego zakup.
Man icon Tomasz Wojciuk
Stylowy detal
Wydawać by się mogło, że osprzęt elektroinstalacyjny jest na tyle mały i niezauważalny, że wystarczy kupić pierwsze z brzegu urządzenia. ...Pół biedy, jeśli w takim wypadku wtopią się one w kolor ścian i nie będą przykuwać uwagi. Dziś osprzęt traktuje się jako uzupełnienie wystroju wnętrz, a jego producenci współpracują z najlepszymi projektantami wzornictwa przemysłowego.
Man icon Małgorzata Kolmus
Jak różne mogą być ściany
Ściany zewnętrzne stawia się nie tylko z rozmaitych materiałów, lecz także na różne sposoby. Najczęściej muruje się je z pustaków ceramicznych bądź bloczków betonu komórkowego. Pustaków nie trzeba jednak łączyć na tradycyjną zaprawę, zaś mur można równie dobrze wznieść ze styropianowych kształtek, wypełnianych betonem. Da się też w ogóle zrezygnować z murowania, budując w technologii szkieletu drewnianego.
Man icon Janusz Werner
Nieprzemijający urok klinkieru
Elewacja z klinkierowych cegieł jest wyjątkowo trwała, odporna na działanie czynników atmosferycznych i w zasadzie bezobsługowa. Niestety, swoje kosztuje. Zbliżony wizualnie efekt można osiągnąć, stosując płytki z tego samego materiału. Te są nie tylko tańsze - co ważniejsze, da się nimi wykończyć ściany o dowolnej konstrukcji.
Man icon Janusz Werner
Prosto z fabryki
Wybór optymalnego systemu stropowego to zadanie dla projektanta, który w zależności od cech geometrycznych budynku - jego kształtu, rozpiętości w świetle podpór i przewidywanego obciążenia - dobiera odpowiednie rozwiązanie. Powinien on uwzględnić też techniczne możliwości wykonania stropu, jego dostępność, transport elementów na budowę, sposób montażu i koszty. Rozwiązań jest wiele. Coraz większą popularność zyskują elementy prefabrykowane ułatwiające szybkie ułożenie stropu.
Man icon Tomasz Rybarczyk
Dwa źródła ciepła
Zgodnie z polskim prawem, kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w domu jednorodzinnym. Najczęściej podstawową rolę w systemie grzewczym pełni kocioł - gazowy, olejowy, węglowy lub elektryczny. Kominek zaś jest jego uzupełnieniem. Jak zapewnić zgodną współpracę obu urządzeń?
Man icon Norbert Skupiński
Kocioł elektryczny z buforem c.o. - akumulacyjny system grzewczy
Firma Kospel jest jednym z największych europejskich producentów elektrycznych kotłów centralnego ogrzewania. Pierwsze kotły powstały 25 lat temu. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, wysokiej jakości oraz stosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych kotły marki Kospel doceniane są na rynkach kilkudziesięciu krajów świata.
Ciepły dom
Generalny remont najczęściej wiąże się z ociepleniem ścian i dachu w celu poprawy ciepłochronności budynku. Jest to również dobra okazja do uatrakcyjnienia wyglądu elewacji. Oszczędności wynikające ze zmniejszenia kosztów zużycia energii potrzebnej do jego ogrzania są tu jednak najważniejsze.
Man icon Joanna Dąbrowska
Nowe pokrycie i rynny
Wprawdzie obecnie większość pokryć dachowych gwarantuje nawet kilkudziesięcioletnią trwałość, to te układane dawniej zwykle po kilkunastu latach wymagają naprawy. W tym czasie w dachu mogą pojawić się drobne nieszczelności, przecieki deszczu czy wwiewanie wiatru albo nawet śniegu pod połać. Najlepiej w porę te usterki zauważyć i je naprawić. Jeśli jednak pokrycie jest zniszczone na dużej powierzchni, trzeba je wymienić na nowe.
Man icon Joanna Dąbrowska
Cieplej, ciszej i bezpieczniej
Popularne przed laty okiennice i kraty nie są obecnie zbyt często montowane w oknach. Ich miejsce zajęły rolety, które pełnią kilka funkcji naraz. Decydując się na ich założenie warto dobrze rozeznać się w ofercie rynkowej. Nie każdy rodzaj rolet nadaje się bowiem do zamontowania w istniejącym budynku.
Man icon Norbert Skupiński
STYROPMIN - nieprzerwanie od 25 lat
Firma STYROPMIN to jeden z największych producentów styropianu w Polsce oraz w Europie. O wysoki standard produktów dba wykwalifikowany i profesjonalny personel, korzystający z parków maszynowych, które są jednymi z najnowocześniejszych w Europie. Jego gwarantem są także laboratoria badawcze, działające przy wszystkich trzech zakładach produkcyjnych. To właśnie w tych fabrykach, ze 100% polskim kapitałem powstaje bogaty wachlarz, najwyższej klasy materiałów termoizolacyjnych. Należą do nich styropiany standardowe, jak i specjalistyczne, do których zaliczamy między innymi: styropiany perymetryczne, pasywne, laminowane papą, akustyczne, do ogrzewania podłogowego, „ognioodporne” itp. Najwyższą jakość produktów STYROPMIN-u potwierdzają również pozytywne wyniki okresowych badań kontrolnych, przeprowadzanych przez Instytut Techniki Budowlanej (ITB) w ramach programu RTQ.
Zabawki dużych chłopców
Wypielęgnowany ogród i trawnik, gęsty jak dywan, to marzenie większości właścicieli domów. Za jego realizację płaci się ciężką, choć dla wielu przyjemną, pracą. Ułatwią ją ogrodowi pomocnicy - wśród nich narzędzia do koszenia, cięcia, podcinania.
Man icon Janusz Werner
Inspirowany różnymi stylami, z basenem
W tym ogrodzie unosi się słodki zapach kwiatów, bo jest ich mnóstwo na rabatach zaaranżowanych w stylu angielskim. Kamienne posągi, ławki, źródełka przywodzą na myśl nagrzane słońcem ogrody śródziemnomorskie. W rekreacyjnej części można popływać w basenie pod chmurką. Co ważne - okres kąpieli trwa długo, ponieważ wodę podgrzewa pompa ciepła.
Man icon Lilianna Jampolska
Cisza nocna
Mieszkam w nowo wybudowanym domu, na pięknym osiedlu. Wizualnie wszystko prezentuje się wspaniale, lecz sąsiedzi często zapraszają gości i prowadzą głośne rozmowy, już od ok. godziny 20-21. Latem, przy otwartym oknie, utrudnia mi to zasypianie, kiedy te spotkania towarzyskie przeciągają się do późna. W jakich godzinach obowiązuje cisza nocna i gdzie można to sprawdzić?
Man icon Aleksandra Korczak
Budynek gospodarczy bez pozwolenia i zgłoszenia
Mam działkę, na której planuję postawienie małego budynku gospodarczego - słyszałem, że mogę zrobić to bez pozwolenia na budowę i bez zgłoszenia. Czy faktycznie mam taką możliwość? Nie chciałbym zaniedbać żadnych formalności.
Man icon Aleksandra Korczak
RODO
Mam rodzinną firmę zajmującą się budowaniem domów jednorodzinnych. Chciałbym wiedzieć, z czym wiąże się w mojej branży wejście w życie RODO?
Man icon Aleksandra Korczak
Koniec użytkowania wieczystego
Mam dom znajdujący się na gruncie będącym przedmiotem użytkowania wieczystego należącego do gminy. Słyszałem, o tym, że mają zmienić się przepisy i zniknie prawo użytkowania wieczystego. Co to oznacza dla mnie?
Man icon Aleksandra Korczak