Jak różne mogą być ściany
Ściany zewnętrzne stawia się nie tylko z rozmaitych materiałów, lecz także na różne sposoby. Najczęściej muruje się je z pustaków ceramicznych bądź bloczków betonu komórkowego. Pustaków nie trzeba jednak łączyć na tradycyjną zaprawę, zaś mur można równie dobrze wznieść ze styropianowych kształtek, wypełnianych betonem. Da się też w ogóle zrezygnować z murowania, budując w technologii szkieletu drewnianego.
Ściany zewnętrzne stanowią barierę odgradzającą mieszkanie od świata. Ich zadaniem jest izolowanie wnętrza od zimna i gorąca, ograniczanie przenikania hałasu, akumulowanie ciepła, ochrona przed ogniem. W domach jednorodzinnych są również elementem konstrukcji, odpowiedzialnym za przenoszenie obciążeń ze stropu i dachu na fundamenty. Dlatego przede wszystkim muszą być wystarczająco wytrzymałe na ściskanie. Jeżeli materiały użyte do ich wybudowania zostały dopuszczone do obrotu i odpowiednio oznakowane, z pewnością spełniają ten warunek. Co nie oznacza, że ich wytrzymałość jest identyczna - silikaty mają zdecydowanie wyższą odporność na ściskanie niż beton komórkowy. Różnice mogą występować nawet w ramach jednej grupy produktowej, np. w zależności od gęstości gazobetonu.
Z innymi cechami jest podobnie - jeden materiał lepiej izoluje akustycznie, inny termicznie. Dlatego wybór między czerwoną ścianą z ceramiki i białą z silikatów nie jest rozstrzygnięciem natury estetycznej. Postawieni...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze