Warunki techniczne WT2021
Odnawialna energia ze słońca
Panele fotowoltaiczne (PV) przetwarzają energię słoneczną na prąd elektryczny. Ich upowszechnienie się to kwestia ostatnich kilku lat. Odpowiednio skonfigurowany i dobrany pod względem mocy system może dać duże oszczędności eksploatacyjne, obniżyć rachunki za prąd niemal do zera. W związku z wejściem w życie WT2021 ważny staje się jeszcze jeden aspekt. Fotowoltaika to źródło energii odnawialnej, może więc bardzo ułatwić uzyskanie niskiego wskaźnika EP budynku. Ale i tu są pułapki, których trzeba się wystrzegać.
Odnawialna energia ze słońca
O czym należy pamiętać przy planowaniu budowy domu, w którym zainstalujemy fotowoltaikę
Budowa domu to decyzja na całe życie. Warto rozważyć ją tak, aby w przyszłości nie zablokować rozbudowy funkcjonalności budynku. Jednym z takich aspektów jest fotowoltaika. Jeśli wiemy, że w przyszłości będziemy ją montować, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych elementów już na etapie projektowania domu, aby w przyszłości generować maksymalne zyski z energii przy optymalnych kosztach montażu.
O czym należy pamiętać przy planowaniu budowy domu, w którym zainstalujemy fotowoltaikę
Dominujące ogrzewanie
Nowe Warunki Techniczne nie odnoszą się wprost do sprawności czy czystości spalania różnych rodzajów kotłów. Jednak zawarty w nich wymóg ograniczenia zapotrzebowania budynku na energię, a szczególnie tzw. energię pierwotną, zmieni i tę część rynku urządzeń grzewczych.
Dominujące ogrzewanie
Skąd wziąć darmowe ciepło?
Pompy ciepła to urządzenia wyjątkowo przyjazne dla środowiska. Ich popularność szybko rośnie, w czym wprowadzenie nowych WT2021 powinno jeszcze pomóc. Jednak żeby działały w sposób optymalny trzeba dobierać je według nieco innych zasad niż kotły i sterować nimi z dużą precyzją.
Skąd wziąć darmowe ciepło?
Dobre wejście
Jeśli chodzi o wymaganą izolacyjność cieplną, bramy garażowe i drzwi zewnętrzne traktowane są tak samo. Obecnie ich współczynnik U nie może przekraczać 1,5 W/(m2·K), zaś w myśl WT2021, zostanie obniżony do 1,3. Kiedy izolacyjność ma największe znaczenie? I jaką bramę warto wybrać?
Dobre wejście
Flush 92 - okno na każdą pogodę
Nieprzewidywalne warunki at- Flush 92 - okno na każdą pogodę mosferyczne za oknem wymagają rozwiązań, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort na lata. Zadaniem jakościowej stolarki okiennej powinna być więc skuteczna - lepsza niż kiedykolwiek wcześniej - izolacja od zimna, deszczu, wiatru i hałasu. Na rynku można już znaleźć produkty o odpowiednich parametrach.
Flush 92 - okno na każdą pogodę
Ciepły dom - nowe rozwiązania do termomodernizacji
Poprawa efektywności energetycznej to od lat wiodący temat w budownictwie i zarazem jedno z najtrudniejszych wyzwań, jakie stoją przed inwestorami. Czy wymiana starych pieców i kotłów na nowoczesne urządzenia grzewcze wystarczy, aby poprawić energooszczędność obiektu? Niestety nie! Nie przestaniemy marnować energii, jeżeli budynek nie jest prawidłowo ocieplony. Na rynku pojawiają się nowe technologie, które nie tylko pozwalają na znaczne zmniejszenie strat ciepła w budynkach, ale także dają nowe możliwości w przypadku termomodernizacji.
Ciepły dom - nowe rozwiązania do termomodernizacji
Wyjątkowe, bo przezroczyste
Okna to szczególny rodzaj przegród budowlanych. Jako jedyne mogą być źródłem nie tylko strat, ale i zysków ciepła - te pochodzą z promieniowania słonecznego, które przepuszczają do wnętrz. Przez ostatnie lata udało się bardzo poprawić ich parametry cieplne. WT2021 wymagają jeszcze lepszej izolacyjności okien. Lecz pamiętajmy, że niski współczynnik U to bynajmniej nie jedyny ważny parametr dobrych okien.
Wyjątkowe, bo przezroczyste
Jeden strop, dwa sposoby. Ocieplamy garaż wełną kamienną
Ze względu na dobre parametry termoizolacyjne i akustyczne oraz naturalną odporność na wilgoć i ogień, wełna kamienna to trafiony wybór przy ocieplaniu stropów nad przestrzeniami nieogrzewanymi, takimi jak piwnice czy garaże. Ale jaką metodę montażu wybrać?
Jeden strop, dwa sposoby. Ocieplamy garaż wełną kamienną
Ocieplenie fasad - co zmieni standard WT 2021?
Nowe zmiany od 1 stycznia 2021 r. określają prawidłowy i wymagany współczynnik Uc(max) ściany zewnętrznej, jako ten, który nie przekracza 0,2 W/(m2·K).
Ocieplenie fasad - co zmieni standard WT 2021?
Dobra podstawa
Nowe Warunki Techniczne nie zmieniają wymagań odnośnie izolacyjności podłóg na gruncie, a także stropów oddzielających pomieszczenia o różnej temperaturze - np. garaż od sypialni na piętrze. Przy tym wymogi te są znacznie łagodniejsze, niż w przypadku pozostałych przegród. Ma to uzasadnienie, ale nie brakuje sytuacji, kiedy warto budować lepiej, niż nakazują to przepisy.
Dobra podstawa
Zwieńczenie domu
Przyglądając się nowym Warunkom Technicznym, zauważymy, że wymagana izolacyjność dachów ma być jeszcze lepsza niż ścian. To uzasadnione ze względu na specyfikę ucieczki ciepła przez przegrody zewnętrzne. Chociaż niekoniecznie łatwe do osiągnięcia.
Zwieńczenie domu
Polska Ceramika Cienia - łączymy stuletnią tradycję ze współczesną wysoką jakością!
Jeśli budujesz lub remontujesz dom, nie musisz daleko szukać materiałów budowlanych ekologicznych, spełniających współczesne normy budowlane, a do tego wysokiej jakości. Proponuje je działająca od ponad stu lat cegielnia pod Opatówkiem koło Kalisza, przekształcona w nowoczesną firmę, znaną dziś pod nazwą Polska Ceramika Cienia.
Polska Ceramika Cienia - łączymy stuletnią tradycję ze współczesną wysoką jakością!
Coraz cieplejsze ściany
Nowe Warunki Techniczne zawierają obniżenie dopuszczalnego współczynnika U ścian zewnętrznych z 0,23 do 0,20 W/(m2·K). Nie jest to może zasadnicza zmiana, bo taki efekt da się osiągnąć bez zmiany samej technologii budowy. Jednak ściany mogą się zasadniczo różnić, nawet jeżeli będą miały zbliżoną izolacyjność cieplną.
Coraz cieplejsze ściany
Nowe Warunki Techniczne 2021 - ewolucja czy rewolucja?
Cieplejsze ściany, drzwi czy okna - to najłatwiej zauważyć, czytając nową wersję rozporządzenia w sprawie warunków technicznych. Jednak jeszcze ważniejsze jest tak naprawdę obniżenie limitu zużycia energii przez budynek. Bo w praktyce bardzo trudno będzie go osiągnąć bez wentylacji z odzyskiem ciepła albo wykorzystania OZE.
Nowe Warunki Techniczne 2021 - ewolucja czy rewolucja?
W tym numerze
Aktualności
Projekty domów
Reportaż - posesjonaci
Uzdatnianie wody - posesjonaci
Oświetlenie zewnętrzne domu i działki - posesjonaci
Przydomowe oczyszczalnie ścieków - posesjonaci
Warunki techniczne WT2021
Raport - Dom dla alergika
Osłony okienne - Budujemy i remontujemy
Ogrodzenia - Budujemy i remontujemy
Wykańczanie ścian i sufitów płytami g-k - Budujemy i remontujemy
Instalacje alarmowe - Budujemy i remontujemy
Instalacja inteligentna - Budujemy i remontujemy
Centralne odkurzanie - Cykl edukacyjny
Pokrycia dachowe lekkie - ABC mądrego budowania
Pokrycia dachowe ciężkie - ABC mądrego budowania
Baterie łazienkowe - Nasz wybór
Zbiorniki na deszczówkę - Nasz wybór
5 sposobów na… Ściany wewnętrzne
Porady eksperta - rubryki stałe