Czas gotowych paneli
Ażurowe, czy pełne? Czy ma stanowić przeszkodę dla złodzieja? Z jakiego materiału? Ile ma kosztować? Brama skrzydłowa czy przesuwna? Z napędem? Wbrew pozorom, wybór ogrodzenia nie jest sprawą prostą. Podstawowa wskazówka jest jedna - wizualnie powinno dobrze komponować się z domem.
Głównym zadaniem ogrodzenia jest wyznaczanie granicy posesji. Planując je, trzeba rozważyć kilka kwestii: na ile solidnie ma zabezpieczać teren przed nieproszonymi gośćmi? Czy ma chronić przed hałasem, kurzem? Czy powinno odcinać nas od wścibskich spojrzeń przechodniów, czy wręcz przeciwnie - ma nie zasłaniać widoku na piękny dom i ogród?
NA CO MOŻNA SOBIE POZWOLIĆ?
Stawianie ogrodzenia, którego wysokość nie przekracza 2,2 m nie wymaga zgłoszenia ani uzyskania pozwolenia na budowę (o ile nie pełni funkcji muru oporowego). Płot należy budować w granicach swojej posesji, chyba że sąsiedzi się dogadają - wtedy może powstać w linii rozdzielającej ich grunty.
Fakt, że budowa ogrodzenia do wysokości 2,2 m nie wymaga zgłoszenia nie oznacza, że można je wybrać zupełnie dowolnie. Przed przystąpieniem do prac należy przejrzeć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy. Niektóre gminy nakazują budowę ogrodzeń ażurowych (albo określają proporcję części ażurowej do peł...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze