Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

Skutecznie ocieplony dom
W portfolio produktów marki Soudal znajdziemy pianę zamkniętokomórkową Soudafoam SPF W2H do ocieplania metodą natryskową. Umożliwia ona bardzo szybkie wykonanie pełnej i bezszwowej izolacji termicznej, która maksymalnie redukuje straty ciepła. Po aplikacji pianę zabezpiecza się dodatkową powłoką przeciw promieniowaniu UV. Natryskowa poliuretanowa pianka Soudafoam SPF zamkniętokomórkowa doskonale sprawdza się przy ocieplaniu budynków zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Drewniane schody LWL EXTRA o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych
Schody strychowe umożliwiają łatwe i bezpieczne wyjście na poddasze nieużytkowe, bez konieczności wykonywania kosztownych i zajmujących dużo miejsca schodów stacjonarnych. Nowością w ofercie FAKRO są drewniane schody LWL Extra o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych, które zapewniają wysoki komfort użytkowania.
Nowoczesna seria osprzętu elektroinstalacyjnego ODACE
Seria Odace powstała po to, aby w pełni odpowiedzieć na potrzeby Klientów. Dzięki niej każdy będzie mógł wyrazić swój niepowtarzalny styl dobierając odpowiednie ramki: pełne żywych barw ramki Odace Styl, wykonane z naturalnych materiałów jak drewno czy szkło - ramki Odace Touch. A także stworzyć niepowtarzalną, swoją własną ramkę - Odace You.
Aplikacja INTEGRA CONTROL
Nowoczesnym systemem alarmowym, którego możliwości obejmują zarówno funkcje związane z zabezpieczeniem budynku, jak i realizacją zadań z zakresu smart home, można sterować również zdalnie, wykorzystując do tego urządzenie mobilne - smartfon lub tablet. Wystarczy, że zainstalujemy na nim aplikację INTEGRA CONTROL.

Projekty domów

Dom w renklodach 6 (G2)
Projekt Dom w renklodach 6 (G2) pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom w aurorach 11 (G2)
Projekt Dom w aurorach 11 (G2) pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Karol IV
Projekt Karol IV pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz
Karolina VII
Projekt Karolina VII pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Reportaż - posesjonaci

Współczesna wersja PRL-owskiej kostki
Dom, złożony z dwóch bardzo prostych kubików, Agnieszka i Rafał zbudowali i urządzili tak, jak sobie wymyślili, bez powielania popularnych rozwiązań. To budynek inny niż wszystkie!
Man icon Lilianna Jampolska
Z naciskiem na funkcjonalność
Poprzez zastosowanie modnej kolorystyki, Mariola i Adam sprawili, że tradycyjna bryła ich domu prezentuje się nowocześnie. Zwiększyli funkcjonalność pomieszczeń przez dobudowanie na parterze pokoju hobby, a na poddaszu - m.in. pralni z suszarnią.
Man icon Lilianna Jampolska
Czysta i smaczna
Żeby woda nadawała się do picia, albo używania w gospodarstwie domowym, jej parametry muszą spełniać określone normy, a także wymagania odbiorców odnośnie smaku czy innych cech. W przypadku wody wodociągowej - na jej jakość wpływa skuteczność pracy profesjonalnych urządzeń, jej właściwości kontrolują odpowiednie służby. Przy korzystaniu z prywatnej studni, obowiązek zapewnienia zdrowej i czystej wody spada na właścicieli. O domowych stacjach uzdatniania wody ze studni i wodociągu rozmawialiśmy z naszymi Czytelnikami.
Man icon Lilianna Jampolska
Monika i Łukasz - Członkowie Klubu Budujących Dom, wodę z wodociągu uzdatniają od 2017 r.
Woda: czerpana z wodociągu; popłuczyny filtracyjne odprowadzane do szamba. Uzdatnianie: 2 filtry mechaniczne z wymiennym wkładem ze sznurka, filtr węglowy, kompaktowy zmiękczacz wody. Sterowanie - automatyczne. Lokalizacja - tuż za wodomierzem, w ogrzewanej kotłowni. Liczba stałych użytkowników - 3.
Man icon Lilianna Jampolska
Asia i Jarek - Członkowie Klubu Budujących Dom, wodę z wodociągu uzdatniają od 2016 r.
Woda: z wodociągu. Popłuczyny filtracyjne odprowadzane do szamba. Uzdatnianie: filtr mechaniczny (sznurkowy) i zmiękczacz. Sterowanie - automatyczne. Lokalizacja - w ogrzewanej kotłowni. Liczba stałych użytkowników - 3.
Man icon Lilianna Jampolska
Beata i Bartek - Czytelnicy Budujemy Dom, wodę ze studni uzdatniali od 2018 r., a wodę z wodociągu od wiosny 2020 r.
Woda: najpierw czerpana z płytkiej studni, obecnie z wodociągu. Popłuczyny filtracyjne odprowadzane do szamba. Uzdatnianie: urządzenie multifunkcyjne, przed nim kolumna odżelaziająca. Sterowanie - automatyczne. Lokalizacja - w kotłowni. Liczba stałych użytkowników - 4.
Man icon Lilianna Jampolska
Bartek - Czytelnik Budujemy Dom, oświetlenie zewnętrzne założył wiosną 2020 r.
Oświetlenie na domu: oprawy z klasą szczelności IP 65, biała barwa wszystkich źródeł światła, 2000-3000 K. Pod gzymsami oraz w stropie nad wjazdem do garażu i nad balkonem 19 oczek LED o mocy 10 W (nad garażem 2 z czujnikiem zmierzchu i ruchu). U podnóża słupów podporowych 4 oprawy najazdowe ze świetlówkami kompaktowymi o mocy 8 W. Na słupie przy drzwiach wejściowych, a także na słupie przy wjeździe do garażu 2 kinkiety LED o mocy 10 W. Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 4 obwody. Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 4 obwody. Oświetlenie na działce: z klasą szczelności IP 65. Reflektorki na szpilce 25 szt. Lampy w kształcie kuli z żarówkami LED o mocy 1 W - 13 szt. Oprawy najazdowe z żarówkami energooszczędnymi o mocy 10 W - 4 szt. Girlandy z żarówkami energooszczędnymi i taśmy LED. Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 6 obwodów.
Man icon Lilianna Jampolska
Zuza i Jarek - Czytelnicy Budujemy Dom, oświetlenie zewnętrzne założyli w 2018 r.
Oświetlenie na domu: oprawy IP 44, barwa światła - ciepła biel 2700 K. Na ganku 2 kinkiety LED z aluminium i tworzywa sztucznego, źródło światła - fluorescencyjne, zintegrowane z obudową. Przy wjeździe do garażu 2 kinkiety wykonane ze stali nierdzewnej i tworzywa sztucznego, z diodą LED o mocy 14 W zintegrowaną z obudową oraz z czujnikami zmierzchu i ruchu, żywotność 6000 h. Nad tarasem plafoniery ze stali i szkła, z energooszczędną świetlówką kompaktową o mocy 14 W. Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 3 obwody. Oświetlenie na działce: przygotowano kable ziemne YKY zasilane prądem z sieci 230 V, 2 obwody (pod zaplanowane reflektory LED).
Man icon Lilianna Jampolska
Rafał - Członek Klubu Budujących Dom, oświetlenie zewnętrzne założył w 2017 r.
Oświetlenie na domu i wolnostojącym garażu: oprawy IP 65. Na elewacji 3 reflektory LED RGB o mocy 10 W. Na przednim tarasie 1 o mocy 30 W. We wnęce wejściowej i garażowej 2 plafoniery z diodami LED o mocy 8 W. Instalacja elektryczna - 1 obwód, na 230 V. Oświetlenie na działce: oprawy IP 65. Wzdłuż podjazdu do garażu o długości 27 m - 3 reflektory LED o mocy 10 W. Reflektor LED o mocy 30 W, skierowany na lasek brzozowy. Instalacja elektryczna - kable ziemne YKY, zasilanie 230 V, 2 obwody.
Man icon Lilianna Jampolska
Lampy do domu i ogrodu
Dekoracyjne oświetlenie na zewnątrz domu i w ogrodzie kreuje wygląd całej posesji, lecz dla mieszkańców i gości najbardziej potrzebne jest oświetlenie użytkowe, które po zmroku uwidacznia domofon, zamek w furtce i w drzwiach wejściowych, schody, trakty komunikacyjne. Nasi Rozmówcy opowiedzieli o swoich rozwiązaniach.
Man icon Lilianna Jampolska
Zamiast szamba
Za założeniem przydomowej oczyszczalni ścieków, zamiast szczelnego szamba, przemawia komfortowe użytkowanie oraz rachunek ekonomiczny, który po porównaniu kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych obu układów, jest zdecydowanie korzystniejszy w przypadku tej pierwszej. Potwierdzają to wszyscy nasi Rozmówcy.
Man icon Lilianna Jampolska
Adam - Czytelnik Budujemy Dom, drenażową oczyszczalnię ścieków użytkuje od 2014 r.
Oczyszczalnia ścieków: drenażowa ze złożem żwirowym i przepompownią. Dwukomorowy osadnik gnilny o pojemności 3 m3, za nim przepompownia, następnie w odległości 20 m studnia rozdzielająca i poletko filtracyjne z dwoma 30 m rurami rozsączającymi i kominkami odpowietrzającymi. Grunt: piaszczysty. Liczba stałych mieszkańców: 4, od dwóch lat 2.
Man icon Lilianna Jampolska
Agnieszka i Rafał - Czytelnicy Budujemy Dom, biologiczną oczyszczalnię ścieków użytkują od 2010 r.
Oczyszczalnia ścieków: biologiczna z osadem czynnym. Wielokomorowe zbiorniki (m.in. z komorą napowietrzania i z pompą), za nimi w odległości 15 m studnia rozprowadzająca i filtr piaskowy w gruncie (pod studnią). Grunt: piaszczysty. Liczba stałych mieszkańców: 5.
Man icon Lilianna Jampolska
Halina i Zbyszek - Czytelnicy Budujemy Dom, drenażową oczyszczalnię użytkują od 1997 r.
Oczyszczalnia ścieków: z drenażem rozsączającym, lokalizacja na górce. Dwukomorowy osadnik gnilny o pojemności 10 m3 (w I komorze kosz filtracyjny z kształtkami z tworzywa sztucznego) oraz studzienka rozprowadzająca. Poletko filtracyjne o głębokości 1 m, nad nim 3 rury perforowane o średnicy 110 mm o długości 20 m, zakończone kominkami napowietrzającymi. Grunt: ilasty. Liczba stałych mieszkańców: 4.
Man icon Lilianna Jampolska
Nowe Warunki Techniczne 2021 - ewolucja czy rewolucja?
Cieplejsze ściany, drzwi czy okna - to najłatwiej zauważyć, czytając nową wersję rozporządzenia w sprawie warunków technicznych. Jednak jeszcze ważniejsze jest tak naprawdę obniżenie limitu zużycia energii przez budynek. Bo w praktyce bardzo trudno będzie go osiągnąć bez wentylacji z odzyskiem ciepła albo wykorzystania OZE.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Coraz cieplejsze ściany
Nowe Warunki Techniczne zawierają obniżenie dopuszczalnego współczynnika U ścian zewnętrznych z 0,23 do 0,20 W/(m2·K). Nie jest to może zasadnicza zmiana, bo taki efekt da się osiągnąć bez zmiany samej technologii budowy. Jednak ściany mogą się zasadniczo różnić, nawet jeżeli będą miały zbliżoną izolacyjność cieplną.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Polska Ceramika Cienia - łączymy stuletnią tradycję ze współczesną wysoką jakością!
Jeśli budujesz lub remontujesz dom, nie musisz daleko szukać materiałów budowlanych ekologicznych, spełniających współczesne normy budowlane, a do tego wysokiej jakości. Proponuje je działająca od ponad stu lat cegielnia pod Opatówkiem koło Kalisza, przekształcona w nowoczesną firmę, znaną dziś pod nazwą Polska Ceramika Cienia.
Zwieńczenie domu
Przyglądając się nowym Warunkom Technicznym, zauważymy, że wymagana izolacyjność dachów ma być jeszcze lepsza niż ścian. To uzasadnione ze względu na specyfikę ucieczki ciepła przez przegrody zewnętrzne. Chociaż niekoniecznie łatwe do osiągnięcia.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Azyl nadwrażliwych
Obecnie prawie połowa społeczeństwa cierpi na przeróżne alergie. W niemal każdej rodzinie jest osoba nadwrażliwa, najczęściej dziecko. Na jej stan zdrowia oddziałuje wiele czynników, na część z nich mamy niewielki wpływ. Możemy jednak zadbać o to, aby przy budowie domu wybierać materiały prozdrowotne, dzięki którym wszyscy jego mieszkańcy będą się w nim czuli bezpiecznie i komfortowo.
Man icon Joanna Dąbrowska
Przyjazne wnętrza
Wykańczanie i urządzanie nowej siedziby to najprzyjemniejszy etap inwestycji. Pomysłów na wnętrza jest wiele. Inspiracje można czerpać z prasy, TV, Internetu. Jednak estetyka to nie wszystko. Jeżeli domownicy są podatni na uczulenia, trzeba ze szczególną uwagą dobierać materiały. Najlepiej jeśli są wykonane z naturalnych surowców i łatwo je wyczyścić.
Man icon Joanna Dąbrowska
Zdrowe powietrze bez alergenów
Przyczyną problemów z oddychaniem często jest powiększający się smog. Niestety, mamy na to niewielki wpływ. Ale zanieczyszczone powietrze zewnętrzne to nie wszystko. Zdarza się, że alergeny znajdują się też w domu. Powinniśmy więc zadbać o skuteczną wentylację oraz odpowiednie oczyszczenie, nawilżenie i w niektórych sytuacjach osuszenie powietrza. Zanieczyszczone, zbyt suche lub zbyt wilgotne może być bowiem bardzo uciążliwe dla alergika.
Man icon Joanna Dąbrowska
Rekuperatory Top Vent - postaw na zdrowie!
Marzenie o domu wygodnym, a zarazem energooszczędnym skłania do poszukiwań nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Jednym z systemów, który obniża zużycie energii i jednocześnie znacząco podnosi komfort życia jest rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, zapewniająca optymalną wymianę powietrza. Zimą ogrzewa wpuszczane powietrze, a latem wychładza je zapewniając świeże powietrze przez cały rok.
Chronią przed słońcem i nie tylko
Żaluzje, zasłony plisowane, a może markizy - którą osłonę okienną wybrać? Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć.
Man icon Norbert Skupiński
Żaluzje drewniane i bambusowe - powrót do klasyki
Żaluzje na jakiś czas ustąpiły miejsca roletkom materiałowym, które wydawały się praktyczniejszym rozwiązaniem. Jednak w ostatnich latach widać, że ta tendencja powoli się odwraca.
Czas gotowych paneli
Ażurowe, czy pełne? Czy ma stanowić przeszkodę dla złodzieja? Z jakiego materiału? Ile ma kosztować? Brama skrzydłowa czy przesuwna? Z napędem? Wbrew pozorom, wybór ogrodzenia nie jest sprawą prostą. Podstawowa wskazówka jest jedna - wizualnie powinno dobrze komponować się z domem.
Man icon Janusz Werner
Lekka zabudowa
Płyty gipsowo-kartonowe to jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych w budownictwie. Są uniwersalne - służą do budowy i wykańczania ścian oraz sufitów, są też chętnie wykorzystywane podczas prac remontowych.
Man icon Norbert Skupiński
Czujki i cała reszta
Systemy alarmowe w nowych domach stają się wyposażeniem wręcz standardowym, coraz częściej pojawiają się też w budynkach użytkowanych od dawna. I nie ma się co dziwić - z alarmem jest bezpieczniej, a prosty zestaw składający się z centrali, manipulatora, syreny i kilku czujników można mieć za jakieś 2 tys. zł.
Man icon Janusz Werner
Wygodniej, bezpieczniej i taniej
Wyposażenie domu w instalację inteligentną pozwoli nie tylko znacznie poprawić komfort mieszkania, ale także zwiększyć poczucie bezpieczeństwa mieszkańców i obniżyć koszty eksploatacyjne.
Man icon Norbert Skupiński
Bezpieczny wybór
Wybierając lekkie pokrycie dachowe nie musimy się martwić o wytrzymałość więźby dachowej. Każda prawidłowo zaprojektowana konstrukcja wytrzyma obciążenie blachą czy gontem bitumicznym.
Man icon Norbert Skupiński
Wiele zalet i jedna wada
Ciężkie pokrycia dachowe mają wiele zalet. Są trwałe, efektowne, cechują się dobrymi parametrami akustycznymi, a kryte nimi dachy są bardziej odporne na silne podmuchy wiatru niż te wykończone materiałami lekkimi. Niestety - nadają się tylko na niektóre konstrukcje dachowe.
Man icon Norbert Skupiński
Wiele wariantów
Armatura łazienkowa to szeroka grupa produktów. Te nowoczesne potrafią zaskoczyć - zarówno swoją formą, jak i funkcjonalnością. Zapewniają domownikom komfort i bezpieczeństwo podczas użytkowania, a także pozwalają oszczędzać wodę.
Man icon Małgorzata Kolmus
Oszczędzanie wody z dotacją
Polska znajduje się w grupie państw, które dotyka powiększający się deficyt wody. Hydrolodzy szacują, że aby sytuacja się poprawiła, deszcz musiałby padać nieprzerwanie przez trzy miesiące. Oczywiście, nie jest to możliwe, poza tym wywołałoby kolejny problem - lokalne podtopienia i powodzie. Sprawa nie jest więc prosta. Tym bardziej warto zadbać o maksymalne wykorzystanie każdej ilości wody spadającej z nieba.
Man icon Joanna Dąbrowska
Oryginalne i efektowne
Każdy budujący własny dom chce stworzyć miejsce, które będzie wyjątkowe i będzie spełniało wszystkie jego oczekiwania, również te dotyczące wystroju wnętrz. Szczególną uwagę poświęca się zatem aranżacji pomieszczeń oraz efektownemu wykończeniu ścian - zajmują bowiem największą ich powierzchnię. Oto pięć najmodniejszych obecnie propozycji.
Man icon Joanna Dąbrowska
Program Czyste Powietrze i ulga termomodernizacyjna
Mam dwa pytania, pierwsze: mój roczny dochód to 80 tys. zł, ale rozliczam się wspólnie z żoną i wtedy przekraczamy 200 tys. zł. Czy mogę ubiegać się o dotację z programu Czyste Powietrze? I drugie - czy takie dofinansowanie można łączyć z ulgą termomodernizacyjną?
Komin do domu energooszczędnego
Jesteśmy na etapie projektowania domu jednorodzinnego. Chcemy, żeby był jak najbardziej energooszczędny. Będziemy go ogrzewać kotłem kondensacyjnym na gaz z sieci, ale w salonie planujemy kozę, której będziemy używać sporadycznie, w okresach przejściowych i do tworzenia nastroju. Nie przewidujemy rekuperatora. Jaki komin będzie najlepszy w przypadku tych dwóch urządzeń. Niestety nie będą one blisko siebie.
Ogród zimowy
Chciałbym wybudować obok domu całoroczny ogród zimowy i nie bardzo wiem, od czego zacząć. Czy musi on być ogrzewany? Czy mogę pobudować go na bazie istniejącego tarasu? Ile taka inwestycja może mnie kosztować?
Zasuwy burzowe
Buduję dom. Moim sąsiadom, po większych ulewach, wybija w piwnicy kanalizacja. Chcę się przed tym zabezpieczyć. Wiem, że jest coś takiego, jak zasuwy burzowe - jak one działają i gdzie się je montuje?
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT