Kiedy niezbędne są filtry

Właściciele budynków bez dostępu do sieci wodociągowej, korzystający z wody ze studni, sami muszą zadbać o jakość wody płynącej z kranu. W większości przypadków, konieczne jest zamontowanie rozmaitych filtrów i urządzeń, które składają się na domową stację oczyszczania wody. Oprócz odpowiedniego ich dobrania, ważne jest właściwe użytkowanie i konserwacja.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Jakie zanieczyszczenia mogą znajdować się w wodzie
Dlaczego konieczne jest badanie składu wody
Dlaczego woda ze studni musi być uzdatniana
Jak dobrać metodę filtracji
Gdzie zaplanować stację uzdatniania
W jaki sposób dbać o filtry i urządzenia
Jeżeli korzysta się z wody wodociągowej, przeważnie jej uzdatnianie nie jest potrzebne. Jest ona na bieżąco badana, bo musi być zdatna do picia. Czasem może jednak przeszkadzać jej zbyt duża twardość lub zapach chloru. Montuje się wtedy urządzenie zmiękczające - do usunięcia z niej nadmiaru soli magnezowych i wapniowych, widocznego w formie wykwitów, tj. osadów mineralnych. Jeśli woda ma metaliczny smak, zapach chloru, to dodaje się filtr z węglem aktywnym. Powszechnie stosuje się filtry mechaniczne, zatrzymujące zanieczyszczenia stałe, które dostają się do układu podczas jego awarii lub konserwacji.
Jeśli w okolicy nie ma miejskiego wodociągu, trzeba wydrążyć własną studnię i z niej czerpać wodę. W większości przypadków, oznacza to też konieczność zorganizowania domowej stacji uzdatniania i wyposażenie jej w wyspecjalizowane urządzenia. Taka woda wprawdzie jest za darmo, ale koszty oczyszczania jej podnoszą comiesięczne rachunki. Budowa studni, wyposażenie jej w pompy i montaż stacji...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
