Coraz bardziej smart

Wielu z nas nie pamięta świata bez smartfonów. Współczesny człowiek prawie nie wypuszcza z ręki telefonu z ekranem - za jego pomocą kontaktuje się z innymi, załatwia sprawy, włącza i wyłącza rozmaite urządzenia. Dom też chciałby obsługiwać w ten sposób. I to możliwe - zdalnie można sterować mechaniczną wentylacją, ogrzewaniem, alarmem, oświetleniem, mnóstwem sprzętów - w zasadzie całym domem.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Jaki dom jest inteligentny
Co może inteligentne gniazdko
Co to są sensory i aktory
Co to jest symulacja obecności
O domu inteligentnym mówi się już tak często, że samo sformułowanie mało kogo zaskakuje. Określeniem inteligentny opisywana jest zresztą cała masa stosowanych w domu urządzeń - inteligentna może być pralka, lodówka, a nawet gniazdko. Co potrafi takie inteligentne gniazdko? Dzięki niemu możemy zdalnie, korzystając ze specjalnej aplikacji, włączyć i wyłączyć podłączone do niego urządzenie. Zaprogramować włączanie i wyłączanie, a dodatkowo obserwować zużycie prądu.
Czy posiadanie stosunkowo prostych, inteligentnych gniazdek wystarczy, żeby mówić o "inteligentnym budynku"? Nie. Same nowoczesne urządzenia i instalacje nie wystarczą. Nawet, gdy mamy ich wiele - alarm, kocioł lub inne źródło ciepła z automatyką, mechaniczną wentylację, żaluzje z napędem itd.
W domu inteligentnym wszystkie lub wybrane przez inwestora urządzenia i instalacje włącza się w jeden system. Zaprogramowane sprzęty wymieniają się informacjami i reagują zgodnie z zapisanym wcześniej wzorcem, bez udziału człowieka. M...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
