Sposoby na nieczystości
Domowe ścieki najwygodniej jest odprowadzać do publicznej sieci kanalizacyjnej. Problem jest taki, że wiele budynków w naszym kraju nie ma do niej dostępu. Ich właściciele mają więc do wyboru wykonanie szamba albo przydomowej oczyszczalni ścieków. To drugie rozwiązanie wymaga większych nakładów inwestycyjnych, ale zyskuje zwolenników, bo jest wygodniejsze i tańsze w eksploatacji.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Jak podłączyć dom do kanalizacji zbiorczejJakie są zalety i wady szambaGdzie ulokować zbiornik na nieczystościDlaczego warto wybrać przydomową oczyszczalnię ściekówJakie są typy oczyszczalni
Szacuje się, że 4-osobowa rodzina "produkuje" 500-600 l ścieków na dobę, które trzeba odprowadzić z sanitariatów, umywalek, pryszniców czy pralek. Można je kierować do publicznej sieci kanalizacyjnej, szamba albo do przydomowej oczyszczalni ścieków. Decyzję o wyborze jednego z wariantów trzeba podjąć już na etapie wyboru działki.
Bez wątpienia pierwszy z nich jest najkorzystniejszy, ale ponieważ skanalizowane posesje cieszą się największym zainteresowaniem, a ich dostępność jest ograniczona, trzeba za nie najwięcej zapłacić.
Zarówno szambo, jak i oczyszczalnia, mają zalety i wady, a ich wykonanie wiąże się z różnymi nakładami finansowymi. Odmienne są też ich koszty eksploatacyjne. Ale przy planowaniu systemu odprowadzania ścieków nie dla każdego na pierwszym mi...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze