Głównie blacha
Blacha płaska układana na rąbek stojący oraz blachodachówka to najpopularniejsze pokrycia, które w niewielkim stopniu obciążają konstrukcję dachu. Z tego względu mogą być układane niemal na każdej połaci. Oczywiście, jak wszystkie materiały, mają zalety i wady oraz dotyczą ich wymogi odnośnie montażu i eksploatacji. Przed wyborem warto je poznać i przeanalizować.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Ile ważą lekkie pokrycia dachoweJakie zalety ma blachodachówkaW jaki sposób układa się blachę na rąbek stojącyGdzie dobrze sprawdzi się gont bitumicznyCzy poliwęglan można położyć na dach
Pokrycia lekkie to takie, których ciężar nie przekracza kilkunastu kilogramów na metr kwadratowy. Należą do nich blacha płaska, blachodachówki, gonty bitumiczne, faliste płyty bitumiczne. Na dachach polskich domów te dwa pierwsze materiały stosuje się najczęściej. Na blachę płaską decydują się właściciele domów o prostej, minimalistycznej architekturze, dwuspadowych połaciach. Tę imitującą dachówki wybierają inwestorzy budujący dom w klasycznym stylu, a gonty bitumiczne zwolennicy wielopołaciowych dachów, bo elastyczne gonty łatwo układa się na załamaniach i skomplikowanych połaciach. Faliste płyty bitumiczne na ogół stosuje się do krycia budynków gospodarczych, garażu lub wiat na samochód.
Najlżejsza jest blacha aluminiowa, waży ok. 2 kg/m2, stalowa powlekana od 5...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze