Nie tylko dekoracja
Elewacja budynku powinna być trwała, nienasiąkliwa, odporna na czynniki zewnętrzne i dopasowana do technologii wykonania ścian zewnętrznych. O takie jej cechy zadbali wszyscy nasi Rozmówcy i opowiedzieli o materiałach zastosowanych u siebie.
W przypadku elewacji, chodzi o takie skompletowanie jej składowych, żeby przez wiele lat stawiały czoła rozmaitym warunkom zewnętrznym i chroniły głębsze warstwy ścian przed degradacją. Punktem wyjścia do ich wytypowania powinna być technologia wykonania ścian zewnętrznych, a dopiero w kolejnym kroku - ładny wygląd, bezobsługowość, niewrażliwość na zmienną temperaturę i wilgotność powietrza, uszkodzenia mechaniczne, zabrudzenia, płowienie koloru itp.
KONIECZNIE DOPASOWANA DO TECHNOLOGII BUDOWY
Ściany jednowarstwowe - do wykończenia tych wzniesionych z bloczków betonu komórkowego, pustaków keramzytobetonowych, bądź pustaków z poryzowanej ceramiki, na ogół wybiera się tradycyjny tynk cementowo-wapienny. Jeżeli jej powierzchnia jest gładka, to można zastosować tynk cienkowarstwowy - układa się go bezpośrednio na przegrodzie.
Ściany dwuwarstwowe - do wykonania warstwy nośnej używa się dowolnego materiału, następnie ociepla ją od zewnętrznej strony, styropianem lub wełną mineralną. Część...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze