Czy warto postawić na drewno?
Technologia murowana jest u nas zdecydowanie najpopularniejsza, ale wygląda na to, że domy drewniane wracają do łask. Są ekologiczne, szybko się je stawia, wprowadzić można się w kilka miesięcy od rozpoczęcia budowy - to przekonuje inwestorów. Co ważne, takie domy bez problemu spełniają wyśrubowane wymogi prawa budowlanego dotyczące izolacyjności cieplnej. Choć żeby tak było, drewniana ściana musi zostać ocieplona.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Ile drewnianych domów budują Polacy
Czy dom drewniany trzeba ocieplić
Czy dom szkieletowy może wyglądać jak murowany
Czy dom drewniany może być pasywny
Przez całe stulecia w Polsce budowano głównie domy drewniane. Za władzy ludowej zmieniło się to mocno, bo budynek murowany wydawał się być trwalszy. Po zmianie systemu społeczno-gospodarczego, w latach 90. ubiegłego wieku, pojawiły się u nas drewniane kanadyjczyki. Część z nich postawili budowlańcy, nieznający tej technologii - z marnych materiałów, często niezgodnie ze sztuką. Takie domy wychładzały się, gniły, nie izolowały od hałasu. Stąd fatalna opinia o konstrukcjach szkieletowych wnoszonych zaraz po transformacji ustrojowej.
Dziś sytuacja wygląda inaczej - mamy w kraju wiele firm wyspecjalizowanych w budownictwie drewnianym. Budową, a właściwie produkcją i budową domów drewnianych, w różnych technologiach, zajmuje się w Polsce kilkaset (około 800) firm. Większość z nich stawia rocznie po kilka budynków, potentaci produkują ich w tym czasie nawet 2 tys. i sprzedają głównie za granicą, najczęściej w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Austrii, Skandynawii. W Austrii z drewna wznosi si...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze