Mur bez ocieplenia

Po podjęciu decyzji o budowie domu, każdy inwestor zastanawia się, jaką technologię wznoszenia ścian powinien wybrać. Większość decyduje się na ściany dwuwarstwowe z ociepleniem, ale coraz więcej inwestorów woli przegrody bez dodatkowej termoizolacji lub te z termoizolacją wewnątrz elementów murowych.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Z jakich materiałów można wymurować ściany jednowarstwowe
Czym powinny charakteryzować się przegrody bez ocieplenia
Dlaczego należy korzystać z produktów systemowych
Ściany jednowarstwowe znane są od dawna, ale dotąd nie były wyjątkowo popularne. Obecnie, z uwagi na bardzo wysoką jakość elementów murowych, przeznaczonych do wykonywania takich przegród, są coraz częściej wykonywane. Najważniejszym argumentem przesądzającym o wzniesieniu takich ścian są ich dobre właściwości termoizolacyjne i szybkość budowy. Mimo braku ocieplenia spełniają one obowiązujące wymogi, określające maksymalną wartość współczynnika izolacyjności termicznej U w nowych budynkach - wynoszącą tylko 0,2 W/ (m²·K). Poza tym istotna jest dokładność wymiarowa, gładkie powierzchnie, zamki montażowe i uchwyty elementów murowych. Takie ściany powstają więc szybko.
Do murowania stosuje się klejowe zaprawy cienkowarstwowe albo piankę poliuretanową i nie potrzeba mocować do nich termoizolacji. Wyroby z powierzchnią czołową profilowaną na pióro i wpust można układać bez spoin pionowych. Wypełnia się je zaprawą tylko wtedy, gdy należy dodać przecięte elementy.
Jednowarstwowy mur stano...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
