Pompa ciepła i panele PV - urządzenia, które się uzupełniają
9/2020
6-9 minut
Popularność pomp ciepła i systemów fotowoltaicznych gwałtownie rośnie. Jednym z powodów są bardzo korzystne programy dotacyjne (np. Czyste Powietrze, Mój Prąd lub Szwedzka Dotacja), które oferują wsparcie finansowe do zakupu i montażu urządzeń OZE, przy czym najwyższe kwoty dotacji przeznaczone są na systemy łączące pompy ciepła i panele fotowoltaiczne. Dlaczego?
Pompa ciepła do pracy wykorzystuje głównie odnawialne źródła energii. Zaledwie 20-25% energii elektrycznej potrzebne jest do napędu sprężarki oraz pozostałych elementów automatyki. Można więc przyjąć, że w przypadku pompy ciepła, na każdą pobraną z sieci 1 kWh energii przypada około 4 kWh energii cieplnej przekazanej do budynku. Dlatego często mówi, że pompy ciepła pracują ze sprawnością rzędu 400, a nawet 500%.
W przypadku klasycznych elektrycznych urządzeń grzewczych, takich jak maty grzewcze, promienniki podczerwieni, kotły elektryczne, elektryczne podgrzewacze c.w.u. itp., energia elektryczna pobierana z sieci jest zamieniana w energię cieplną w stosunku 1:1. W konsekwencji, aby dostarczyć taką samą ilość energii do budynku, czy też podgrzać taką samą ilość c.w.u., urządzenia te pobierają około cztery razy więcej energii elektrycznej niż pompa ciepła.
ANALIZA PRZYPADKU
Aby pokazać przewagę pomp ciepła nad innymi urządzeniami elektrycznymi, warto dokonać analizy dla przykładowe...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze