Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

Dachówka cementowa KAPSTADT z powłoką DURATOP PRO
Dachówka cementowa KAPSTADT z powłoką DURATOP PRO to połączenie nowoczesnej prostej formy, idealnie płaskiej powierzchni i modnych barw - czarnej lub grafitowej. Pokryte ochronną powłoką elementy są maksymalnie odporne na działanie promieniowania UV. Dodatkowo powłoka wzmacnia i zapewnia jeszcze lepsze parametry użytkowe produktu. Czerń i grafit o głębokim odcieniu nie blakną nawet pod wpływem długotrwałej ekspozycji na promienie słoneczne, a błyszcząca powierzchnia dachówki podkreśla walory estetyczne dachu.
Nowy rodzaj portfenetru w systemach SCHÜCO z PVC-u
Znane z historii balkony francuskie dziś zyskują drugie życie, otrzymując coraz ciekawsze formy i zastosowania w nowoczesnej architekturze. Z myślą o projektach łączących funkcjonalność z modnym, minimalistycznym designem, firma Schüco uzupełniła ofertę portfenetrów w systemach z PVC-U o nowy wariant z metalową balustradą złożoną z filigranowych, pionowych elementów.
Nowość - taras z GARDIN DECO
Gardin Deco to taras kompozytowy wykonany w innowacyjnej technologii Co-extrusion. Koekstrudowana budowa oznacza, że deski powstają z jednolitej mieszanki starannie dobranych materiałów. Nowy proces produkcji pozwala osiągnąć jeszcze lepszy i bardziej autentyczny wygląd drewna, aniżeli w deskach wielowarstwowych.
Nowa kolekcja oklein KRISPOL
Marka KRISPOL wyprzedza trendy i prezentuje absolutnie innowacyjne i matowe wzory oklein. Wśród nowych propozycji jest ciemniejsza odmiana popularnego dekoru Woodec Dąb Turner, tym razem w odcieniu Toffee, który stanowi idealne odzwierciedlenie ciepłego, ciemnego odcienia drewna.

Projekty domów

HomeKONCEPT 44 GI
Projekt HomeKONCEPT 44 GI pracowni projektowej HomeKONCEPT
Dom w renklodach 2 (G2)
Projekt Dom w renklodach 2 (G2) pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom w telimach (G2)
Projekt Dom w telimach (G2) pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Miriam VI
Projekt Miriam VI pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Reportaż - posesjonaci

Z bloku do segmentu w tej samej miejscowości
Ze względu na bliskość lasu ze statusem rezerwatu przyrody, Monika i Piotr polubili miejscowość, do której wprowadzili się w 2006 r. Nie chcieli jej opuszczać, kupili więc od dewelopera nowiutki segment w zabudowie szeregowej na kameralnym osiedlu. Obecnie mieszkają w przeciwległej części osady, tuż przy ścianie lasu.
Man icon Lilianna Jampolska
Dobrze zbudowany
Renata i Rafał chętnie wykorzystują nowoczesne technologie, materiały, urządzenia. Parterowy dom wyposażyli m.in. w płytę fundamentową, powietrzną pompę ciepła, wentylację mechaniczną z rekuperatorem, system centralnego odkurzania. Fragmenty elewacji wykończyli deską włókno-cementową, natomiast tynki wewnętrzne - różnorakimi dekoracyjnymi farbami.
Man icon Lilianna Jampolska
Wjazd ze wspomaganiem
Nowoczesna konstrukcja i wygodna obsługa modeli segmentowych (i roletowych) sprawiają, że właściciele domów najczęściej je zakładają. Tradycyjne skrzydła, rozwierane i uchylne, nie dorównują im pod względem termoizolacji i funkcjonalności. Kilkoro Czytelników opowiedziało nam o najpopularniejszych automatycznych bramach segmentowych w swoich garażach.
Man icon Lilianna Jampolska
Bogdan - Członek Klubu Budujących Dom, górną segmentową bramę garażową użytkuje od 2013 r.
Garaż: przy bryle domu pasywnego, powierzchnia 28 m2; nieogrzewany. Brama garażowa: segmentowa, górna; 2500 × 2300 mm; z ocynkowanej stali, laminat antracytowy i biały; wewnątrz pianka PU 60 mm. Napęd - z mechanizmem łańcuchowym, siła uciągu 700 N, ustawiona prędkość 16 cm/s, hamowanie przed progiem, blokada dociskowa. Sterowanie - dwa piloty dwukanałowe.
Man icon Lilianna Jampolska
Adam - Czytelnik Budujemy Dom, dwie segmentowe bramy garażowe użytkuje od 2017 r.
Garaż: na dwa samochody, powierzchnia 42 m2; nieogrzewany. Bramy garażowe: dwie, wymiary 2400 × 2200 mm, segmentowe; wykonane z przetłoczonej blachy, pomalowanej metodą proszkową na kolor RAL 9006, ocieplenie z pianki PU o grubości 46 mm. Napędy - dwa, firmowe, z mechanizmem łańcuchowym, siła uciągu 700 N. Sterowanie: dwa dwukanałowe piloty i dwa przyciski na ścianie.
Man icon Lilianna Jampolska
Marek - Czytelnik Budujemy Dom, górną segmentową bramę użytkuje od 2018 r.
Garaż: w bryle budynku, na dwa samochody, powierzchnia 40 m2; ogrzewany. Brama garażowa: segmentowa, górna; wymiary 5200 × 2350 mm; wykonana ze stali ocynkowanej o grubości 0,5 mm i wykończona laminatem drewnopodobnym; wewnątrz segmentów pianka PU o grubości 60 mm. Napęd - z paskiem kewlarowym, siła uciągu 1000 N, system wykrywania przeszkody, wolne domykanie, blokada dociskowa. Sterowanie - trzy piloty dwukanałowe i przycisk na ścianie.
Man icon Lilianna Jampolska
Nowoczesne rozwiązania
Różnorodny osprzęt elektroinstalacyjny umożliwia dostęp do domowych systemów, oświetlenia, urządzeń elektrycznych i teletechnicznych. Tylko od nas zależy, czy wybierzemy tradycyjny prosty, czy dizajnerski, bądź z nowoczesnymi wielofunkcyjnymi rozwiązaniami. Nasi Rozmówcy potraktowali osprzęt jako wyposażenie użytkowe i jednocześnie ozdobę wnętrz.
Man icon Lilianna Jampolska
Karolina i Piotr - Czytelnicy Budujemy Dom, osprzęt elektroinstalacyjny dobierali w 2016 r.
Osprzęt elektroinstalacyjny: z PVC, w kilku miejscach domu wielomodułowy. Gniazda głębokie i szerokie, białe; wtykowe, antenowe, internetowe, telewizyjne. Łączniki okrągłe, dzwonkowe, kolorze białym; schodowe zrealizowane na bazie osprzętu inteligentnego (Fibaro). W pokoju córki białe i czarne gniazda oraz łączniki, w ramkach w kolorze neonowym pomarańczowym.
Man icon Lilianna Jampolska
Karolina i Marcin - Czytelnicy Budujemy Dom, osprzęt elektroinstalacyjny dobierali w 2019 r.
Osprzęt elektroinstalacyjny: markowe panele do sterowania systemem domu inteligentnego. Ramki ze szkła i łupka kamiennego. Łączniki klawiszowe i gniazda z PVC (z klapkami), w kolorze czarnym, pogrupowane w większe i mniejsze moduły; na klatce schodowej czujniki ruchu do automatycznego oświetlenia; gniazda do sprzętu RTV, antenowe, internetowe, głośnikowe.
Man icon Lilianna Jampolska
Agnieszka i Wojtek - Czytelnicy Budujemy Dom, osprzęt dobierali w 2020 r.
Osprzęt elektroinstalacyjny: z PVC w kolorze białym; gniazda wtykowe i łączniki klawiszowe, pogrupowane w modułowe zestawy. W systemie grzewczym z pompą ciepła i w wentylacji mechanicznej przewodowe regulatory pokojowe. Bezprzewodowe ściemniacze, kamery wewnętrzne i zewnętrzne, czujniki zalania.
Man icon Lilianna Jampolska
Własny prąd ze słońca
Budową mikroinstalacji PV zainteresowanych jest coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Zarówno tych dopiero budowanych, jak i już istniejących. Bo, na szczęście w obu przypadkach, możemy się pokusić o założenie własnej małej elektrowni słonecznej. Na co możemy dzięki niej liczyć? Jakie oszczędności nam przyniesie? Jaka wielkość będzie najlepsza? Czy w ten sposób możemy uniezależnić się od dostawcy energii? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w tym tekście.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Polskie moduły fotowoltaiczne z profesjonalnym montażem tylko od Bruk-Bet Solar
Pozyskiwanie darmowej energii ze słońca cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością. Z pewnością istotnymi czynnikami wpływającymi na rozwój fotowoltaiki są niezależność od rosnących cen energii elektrycznej oraz redukcja emisji szkodliwych gazów, które gwarantuje własna elektrownia słoneczna. W związku z rosnącym rynkiem krajowym, największy polski producent modułów fotowoltaicznych Bruk-Bet Solar wraz z dwudziestoma sześcioma akredytowanymi firmami instalacyjnymi rozpoczyna akcję #WłączpolskiePV, w której oferuje sprawdzone produkty z długoletnią gwarancją i opieką posprzedażową.
Szklane przegrody
Szerokie przeszklenia, obejmujące nawet dwie kondygnacje, to znak rozpoznawczy nowoczesnego budownictwa. Ich zadaniem jest zatarcie granicy między domem a otoczeniem oraz maksymalne doświetlenie wnętrz. Dobrze zaprojektowane i zamontowane panoramiczne okna zapewniają piękny widok na zieleń, a drzwi tarasowe umożliwiają wygodne wyjście do ogrodu.
Man icon Joanna Dąbrowska
Flush 92 - okno na każdą pogodę
Nieprzewidywalne warunki atmosferyczne za oknem wymagają rozwiązań, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort na lata. Zadaniem jakościowej stolarki okiennej powinna być więc skuteczna - lepsza niż kiedykolwiek wcześniej - izolacja od zimna, deszczu, wiatru i hałasu. Na rynku można już znaleźć produkty o odpowiednich parametrach.
SOLIDBOX - podtynkowy system żaluzji fasadowej od ANWIS
Żaluzje fasadowe chronią wnętrza przed uciążliwym słońcem. Stanowią również efektowną ozdobę fasady domu. Model SOLIDBOX firmy ANWIS zapewnia dodatkowo harmonijny wygląd budynku. Minimalistyczna forma produktu, którego kaseta oraz prowadnice mogą zostać zabudowane pod zewnętrzną warstwą ocieplenia sprawia, że żaluzja podtynkowa SOLIDBOX idealnie sprawdzi się w nowoczesnych domach i obiektach komercyjnych.
Okna Vetrex - energooszczędność i design
Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom okna Vetrex zapewniają wysoką izolacyjność cieplną i komfort użytkowania przez wiele lat. Jednocześnie ich wyszukana estetyka nadaje budynkom wyjątkowego charakteru.
Energia pod kontrolą
Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja to trzy instalacje, od których w największym stopniu zależy komfort mieszkania. One też w największym stopniu wpływają na zapotrzebowanie domu na energię i koszty jego utrzymania. Dlatego zintegrowane sterowanie nimi to standard w budynkach inteligentnych.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Inteligentne ogrzewanie i system alarmowy?
Coraz krótsze i chłodniejsze dni, coraz dłuższe i zimniejsze noce - to jednoznaczny sygnał, że sezon grzewczy rozpoczyna się na dobre. Choć warunki na zewnątrz mogą do najprzyjemniejszych nie należeć, wewnątrz Twojego domu niezmiennie panować powinna komfortowa atmosfera. Kluczem do sukcesu jest optymalna, dopasowana do pory dnia oraz preferencji domowników, temperatura. Jak ją zapewnić dbając równocześnie o bezpieczeństwo i domowy budżet?
Grubo ocieplone
Żeby w domu energooszczędnym zużywać jak najmniej energii, w naszym klimacie trzeba przede wszystkim ograniczyć straty tej służącej do ogrzewania. Da się to zrobić, solidnie ocieplając przegrody zewnętrzne, czyli fundamenty, ściany i dach. Budynek trzeba też zaprojektować i wybudować jak najstaranniej, unikając mostków cieplnych i dbając o jego szczelność.
Man icon Janusz Werner
Szukasz rozwiązania do mocowania markizy? Poznaj Thermax
Poza szeroką gamą zadaszeń, różniących się kształtem, materiałem czy przeznaczeniem, markizy dzielimy również według sposobu ich montażu - najpopularniejsze to te do zewnętrznych systemów izolacji termicznej (ETICS). System instalacyjny fischerThermax, pozwala na bezpieczne mocowanie, praktycznie bez strat ciepła!
Energooszczędny, bez murowania
Czy nowoczesny dom energooszczędny musi mieć murowane ściany, obłożone grubą warstwą ocieplenia? Wcale nie - wysoką izolacyjność cieplną bez problemu osiągają budynki wznoszone w starej jak świat (choć, oczywiście, zmodyfikowanej) technologii drewnianej. I wymyślone niedawno domy ze styropianowych kształtek.
Man icon Janusz Werner
Dom z elementów prefabrykowanych FASADA SYSTEM
Mówiąc o alternatywnej technologii budowania domów, na myśli mamy zazwyczaj budynek szkieletowy tzw. „kanadyjczyk”. Jednak w ostatnich latach pojawiło się wiele różnorodnych technologii, których celem jest szybkość budowy, energooszczędność i przede wszystkim niższe koszty niż tradycyjne domy murowane. Jedną z nowych technologii wznoszenia domów jest dom z elementów prefabrykowanych, proponowany przez firmę Fasada System.
Solidne podstawy
Podłogi pełnią ważną rolę w każdym domu. Te na gruncie - chronią przed zimnem i wilgocią z podłoża, te na piętrze - przed przenoszeniem hałasu pomiędzy kondygnacjami (bardziej z piętra na parter niż odwrotnie). Na obu poziomach przykrywają wszelkie instalacje, biegnące na stropie. Ponadto odpowiednio wykończone stanowią efektowną dekorację wnętrz, a ponieważ zajmują dużą powierzchnię, po wejściu do domu, w pierwszej kolejności wpadają w oko. Należy więc zadbać o właściwe ułożenie wszystkich warstw, a także dobór trwałych i modnych materiałów posadzkowych.
Man icon Joanna Dąbrowska
Niezbędne na ścianach
Prace związane z tynkami to już prawie ostatni, tzw. mokry, etap budowy (poza wylewkami i posadzkami). Po nim pozostaje już tylko dekorowanie ścian - malowanie, tapetowanie, mocowanie przeróżnych okładzin i urządzanie wnętrz. Zanim jednak zaczniemy planować oryginalne ozdoby ścian, trzeba przejść etap tynkowania.
Man icon Joanna Dąbrowska
Jednobarwne albo wielokolorowe
Wykończenie ścian zewnętrznych to bardzo przyjemny etap, bo po jego zakończeniu dom nabiera ostatecznego wyglądu. Zwiastuje on również koniec budowy. Obecnie stawiane domy na ogół mają prostą architekturę, którą oprócz tradycyjnych tynków i klinkieru zdobią różnego rodzaju nowoczesne okładziny.
Man icon Joanna Dąbrowska
Ciche i dokładne odkurzanie
System centralnego odkurzania jest o wiele bardziej funkcjonalny niż tradycyjny odkurzacz, ponieważ umożliwia szybsze i wygodniejsze sprzątanie. Przygotowania do jego instalacji najlepiej zacząć na etapie projektowania domu. Orurowanie, łączące gniazda ssące z jednostką centralną, rozkłada się kiedy budynek znajduje się w stanie surowym. Warto zlecić to doświadczonej ekipie, bo wówczas unikniemy błędów mogących zakłócać prawidłowe funkcjonowanie odkurzacza.
Man icon Tomasz Wojciuk
Przewaga lepszej izolacji
Szary styropian jest lepszym izolatorem niż biały. To bardzo ważna zaleta w dobie rosnących cen energii i wymogów wobec energooszczędności budynków. Jednak niższa lambda to nie jedyna różnica, o której musimy pamiętać.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Dach na gotowo
W rodzajach, kształtach i kolorach materiałów na dachy spadziste można przebierać do woli. W ostatnich sezonach inwestorzy wybierają jednak przede wszystkim pokrycia ciemnoszare (antracytowe, grafitowe, itp.) i płaskie. Do łask wróciły więc płaskie blachy, a producenci dachówek obok modeli o kształcie fali (S), oferują gładkie. Wielkiego wyboru nie mają jedynie zwolennicy dachów - o ironio - płaskich. Tu uroda pokrycia, którego i tak nie widać, nie ma większego znaczenia, liczy się tylko jego szczelność.
Man icon Janusz Werner
IZI® - definicja dachu
BLACHPROFIL 2 to ceniony producent rozwiązań dla budownictwa indywidualnego oraz przemysłowego. Od lat marka systematycznie prezentuje kolejne innowacje produktowe, odpowiadając na nowe potrzeby rynku, a także coraz wyższe wymagania jakościowe i estetyczne.
Niezbędne wyposażenie dachu
Wielu właścicieli domów, koncentrując się na wyborze pokrycia dachowego, nie przykłada zbyt dużej wagi do doboru i montażu rynien. Tymczasem system odprowadzania wody z dachu pełni bardzo ważną rolę - chroni elewację budynku przed zalewaniem.
Man icon Norbert Skupiński
Najważniejszy w ogrzewaniu
Kocioł można nazwać sercem instalacji c.o. Od tego, jaki wybierzemy, będzie zależeć wygoda eksploatacji, jej koszty oraz wpływ naszego domu na środowisko. Musimy też pamiętać, że różnią je wymagania odnośnie miejsca montażu, sposobu wentylacji czy rodzaju komina.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Ciepło z kranu
Szacuje się, że każdy domownik zużywa dziennie 50 litrów ciepłej wody o temperaturze 55°C. Jak ją zapewnić w budynku jednorodzinnym? Jednym z rozwiązań jest zastosowanie podgrzewacza - elektrycznego albo gazowego.
Man icon Norbert Skupiński
Ochrona budynku i posesji
Przed laty kojarzone z bankami, siedzibami firm czy sklepami, instalacje alarmowe nie są obecnie niczym niezwykłym w budownictwie jednorodzinnym. Nic dziwnego, liczba włamań do domów od lat utrzymuje się na wysokim poziomie, ceny takich zabezpieczeń są zaś już przystępne. Wzmocnionej ochrony przed intruzami wymagają budynki większe, należące do zamożnych osób, zwłaszcza te położone na uboczu.
Man icon Norbert Skupiński
Przydadzą się w każdym domu
Wiertarka czy wkrętarka przydadzą się niemal w każdym domu - podczas budowy czy remontu nie brakuje przecież okazji, aby wywiercić otwory na półkę ścienną czy zmontować meble. Bardziej wprawieni w majsterkowaniu mogą poszerzyć katalog elektronarzędzi o urządzenia przeznaczone np. do cięcia czy szlifowania różnych elementów.
Man icon Norbert Skupiński
Rewolucja w suchej zabudowie - nowa szlifierka przegubowa PLANEX LHS 2 225 EQI Festool
Od października 2020 roku w sprzedaży będzie dostępna nowa szlifierka przegubowa Festool. Nowa szlifierka przegubowa PLANEX zrewolucjonizuje szlifowanie ścian i sufitów. Pierścień LED ujawnia nierówności już podczas szlifowania i tym samym zapobiega konieczności wykonywania kosztownych poprawek.
Wokół posesji
W Polsce dom bez ogrodzonej działki stanowi rzadkość. Ażurowy lub pełny płot to jedna z najważniejszych inwestycji związanych z zagospodarowywaniem terenu. Wybór materiałów jest bardzo duży - od tradycyjnych cegieł, drewnianych sztachet i siatki po różnego rodzaju prefabrykowane kompletne systemy z przęsłami, słupkami i gotowymi fundamentami.
Man icon Joanna Dąbrowska
Ogrodzenia Polargos - nowoczesne technologie na Twojej posesji
Firma Polargos - przy wykorzystaniu innowacyjnych technologii - projektuje bezpieczne, trwałe i funkcjonalne ogrodzenia o eleganckim designie. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, projektujemy rozwiązania spełniające z nawiązką oczekiwania klientów. Produkty Polargos cechują się nie tylko trwałością wynikającą z zastosowania wysokogatunkowych materiałów, ale też nowoczesnym designem i wygodą użytkowania. Stawiamy na zautomatyzowane rozwiązania, które zapewniają komfort i bezpieczeństwo wokół domu
Napędy do bram Comunello - komfortowa obsługa każdej bramy
Brama otwierana pilotem to dziś już standard. Wygoda i komfort stały się dobrem powszechnie oczekiwanym, na równi z wysoką jakością, niezawodnością a jednocześnie nowoczesnym i eleganckim designem. Miwi Urmet Sp. z o.o., autoryzowany dystrybutor włoskich napędów do bram wjazdowych i garażowych marki Comunello, dostarcza takie rozwiązania.
Odpowiednio do potrzeb
Drzwi wejściowe to jeden z najczęściej oglądanych i eksploatowanych elementów budynku. Muszą gwarantować ochronę przed zimnem i hałasem oraz bezpieczeństwo nieruchomości. W sprzedaży znajdziemy produkty znacznie różniące się pod względem estetycznym i funkcjonalnym.
Man icon Małgorzata Kolmus
Funkcjonalne i estetyczne
Jakiś czas temu panele podłogowe uchodziły za atrapę drewna. Dziś cechują się wysoką estetyką i bogatym wzornictwem. Niektóre świetnie naśladują posadzki z naturalnych materiałów, np. parkiet z drewna egzotycznego.
Man icon Małgorzata Kolmus
Ważny element wystroju
Oferta rynkowa drzwi wewnętrznych obejmuje wiele rozwiązań - zarówno pod względem wizualnym, jak i konstrukcyjnym. Czasem potrzebne są bowiem skrzydła, które dobrze izolują akustycznie, innym razem - doświetlające pomieszczenia. Zawsze jednak powinny być dopasowane do wystroju wnętrz.
Man icon Małgorzata Kolmus
Sprawdzone rozwiązania
Nawierzchnie to istotny element przestrzeni wokół domu. Utwardzane są różnymi materiałami. Można je ze sobą rozmaicie zestawiać, bo to, co jest idealne na ścieżki, nie zawsze sprawdzi się np. na podjeździe. Wykończenie powinno też pasować do stylu ogrodu.
Man icon Małgorzata Kolmus
Tanie ciepło z powietrza
Powietrzne pompy ciepła w ostatnich latach wyraźnie zdominowały rynek tych urządzeń. Jednak w tej grupie zróżnicowanie nadal jest bardzo duże, szczególnie jeżeli chodzi o pracę w niskiej temperaturze. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup, musimy dobrze się zastanowić czego oczekujemy i ile jesteśmy gotowi za to zapłacić.
Man icon Jarosław Antkiewicz
NILAN - duńskie pompy ciepła klasy premium
Pompy ciepła stają się powszechnym rozwiązaniem. Jednak urządzenia, które pozwalają na kompleksową kontrolę klimatu w budynku to rozwiązania pokazujące nową jakość i nowe podejście do wykorzystania pomp ciepła.
Pompa ciepła i panele PV - urządzenia, które się uzupełniają
Popularność pomp ciepła i systemów fotowoltaicznych gwałtownie rośnie. Jednym z powodów są bardzo korzystne programy dotacyjne (np. Czyste Powietrze, Mój Prąd lub Szwedzka Dotacja), które oferują wsparcie finansowe do zakupu i montażu urządzeń OZE, przy czym najwyższe kwoty dotacji przeznaczone są na systemy łączące pompy ciepła i panele fotowoltaiczne. Dlaczego?
Pompa ciepła z dofinansowaniem. Ogrzewanie domu niskim kosztem
Pompa ciepła to dobra inwestycja zarówno w przypadku gdy chcemy wymienić nieefektywny piec, jak i zainstalować urządzenie w nowym domu. Pompy ciepła marki Neoheat pozyskują energię z powietrza. Dzięki procesowi przemiany termodynamicznej urządzenia z 1 kW energii elektrycznej wytwarzają nawet 5 kW energii cieplnej niezbędnej do ogrzania domu lub c.w.u. Urządzenia tej marki będą dedykowane do każdego rodzaju budynku, o różnej powierzchni. Na efektywność ogrzewania wpływ będzie miało ocieplenie domu, podobnie jak w przypadku innych systemów. Wzrost popularności pomp ciepła w Polsce wynika z możliwości uzyskania dofinansowania na zakup i montaż, a także niskich kosztów ogrzewania.
Czysty zysk
Coraz więcej inwestorów jest zainteresowanych zakupem rekuperatora. Nic w tym dziwnego, bo dominującym trendem w budownictwie jest energooszczędność. Przy odpowiednio dobranym urządzeniu i właściwie rozplanowanej instalacji można uzyskać znaczne oszczędności. Koszt centrali wentylacyjnej szybko się zwraca.
Man icon Małgorzata Kolmus
Nie można zbudować domu energooszczędnego bez rekuperacji
Wraz z początkiem 2021 roku zaostrzeniu ulegną Warunki Techniczne dla inwestorów, którzy otrzymają pozwolenie na budowę w 2021 r. Jest to podyktowane stale rozwijającymi się technologiami w branży budowlanej. Nowe domy będą musiały wykorzystywać wyłącznie skuteczne metody izolacji, wentylacji i ogrzewania. Należy zdać sobie sprawę, że nie ma już czegoś takiego jak sprawna i wystarczająca wentylacja grawitacyjna w szczelnym budynku.
Wentylacja i rekuperacja STIEBEL ELTRON
„Ale tu jest duszno”! Nie przez przypadek to powiedzenie oznacza napięcie i irytujący nastrój. To złe powietrze w pomieszczeniu negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. I może nawet doprowadzić do trwałego uszkodzenia zdrowia. To istotny argument, ponieważ wiele osób pozostaje do 90% dnia w ciasnych przestrzeniach. Tym ważniejsze jest, aby klimat w pomieszczeniu był dobry, czy to we własnych czterech ścianach, czy w miejscu pracy.
Poznaj pierwszy na rynku rekuperator naprawdę on-line - KOMFOVENT DOMEKT z 3-letnią, pełną gwarancją!
Szeroki wachlarz rekuperatorów dostępnych na rynku oraz ogrom możliwych rozwiązań sprawia, że wybór właściwego urządzenia staje się bardzo trudny. Producenci prześcigają się, który z nich ma wyższą sprawność odzysku ciepła i stawiają ją jako priorytet, który ma determinować końcowy zakup. Tymczasem rekuperator jest tak dobry i sprawny jak automatyka, która nim steruje i to jej możliwości decydują o naszym komforcie na co dzień. Poznaj pierwszy na rynku rekuperator naprawdę on-line, z 3-letnią, pełną gwarancją producenta - Komfovent Domekt.
Czas na porządki
Jesień to czas porządków w ogrodzie grabienia liści, wycinania uschniętych czy połamanych gałęzi, szykowania drewna do kominka, przesadzania, ostatniego cięcia trawy. Dlatego każdy posiadacz ogródka potrzebuje podstawowych narzędzi ręcznych, tj. grabi, szpadla, taczki, sekatora, siekiery oraz jakiegoś sprzętu do koszenia. W zależności od upodobań i chęci do pracy, może jeszcze kupić dmuchawę do liści, myjkę ciśnieniową, piłę łańcuchową…
Man icon Janusz Werner
Kiedy trzeba zdecydować o montażu odpływu liniowego?
Dopiero rozpoczynamy budowę, jesteśmy na etapie wykopów i fundamentów. Jednak kierownik budowy powiedział nam, że już teraz powinniśmy zadecydować czy w ogóle i w jakich miejscach chcemy mieć w podłodze odpływy liniowe do kabin bez brodzika oraz ogrzewanie podłogowe. A my jeszcze nie całkiem potrafimy sobie wyobrazić wygląd i sposób urządzenia łazienek. Czy planowanie już teraz to nie przesada? Pytaliśmy w sklepie i najpłytsze odpływy mają zaledwie 50-60 mm wysokości. Powinny więc zmieścić się w grubości każdej podłogi.
Zadaszenie tarasu i drzwi wejściowych
Chciałbym wykonać ładne i funkcjonalne zadaszenie drzwi zewnętrznych oraz tarasu. Z rodziną spędzamy na nim sporo czasu. Zależy nam, aby móc wypoczywać na dworze zarówno wtedy, gdy praży słońce, jak i przy niesprzyjającej aurze, np. jesiennych deszczów.