Energooszczędny, bez murowania
Czy nowoczesny dom energooszczędny musi mieć murowane ściany, obłożone grubą warstwą ocieplenia? Wcale nie - wysoką izolacyjność cieplną bez problemu osiągają budynki wznoszone w starej jak świat (choć, oczywiście, zmodyfikowanej) technologii drewnianej. I wymyślone niedawno domy ze styropianowych kształtek.
W domu energooszczędnym powinniśmy zużywać jak najmniej energii na codzienną eksploatację, przede wszystkim na ogrzewanie. Dlatego taki budynek musi mieć dobrze izolowane przegrody zewnętrzne (ściany, podłogi, dach), ciepłą stolarkę, nie powinny pojawiać się w nim mostki termiczne.
Za energooszczędny przyjęło się uważać dom, którego zapotrzebowanie na energię nieodnawialną (wskaźnik EP), niezbędną do ogrzewania, przygotowywania ciepłej wody użytkowej, wentylacji, nie przekracza 70 kWh/(m²·rok). Dziś dla nowego domu ten parametr wynosi maksymalnie 95 kWh/(m²·rok), z początkiem przyszłego roku zostanie obniżony właśnie do 70. Co oznacza, że wszystkie domy stawiane zgodnie z warunkami technicznymi obowiązującymi w Polsce od 31 grudnia 2020 r. będą (według obecnych standardów) energooszczędne.
Technologia wznoszenia ścian, czy też materiał, z którego je wykonano, nie są tu najistotniejsze. Myśląc o budowie domu energooszczędnego, należy zwrócić uwagę na jego inne cechy. Po pierwsze, br...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze