Dach na gotowo
W rodzajach, kształtach i kolorach materiałów na dachy spadziste można przebierać do woli. W ostatnich sezonach inwestorzy wybierają jednak przede wszystkim pokrycia ciemnoszare (antracytowe, grafitowe, itp.) i płaskie. Do łask wróciły więc płaskie blachy, a producenci dachówek obok modeli o kształcie fali (S), oferują gładkie. Wielkiego wyboru nie mają jedynie zwolennicy dachów - o ironio - płaskich. Tu uroda pokrycia, którego i tak nie widać, nie ma większego znaczenia, liczy się tylko jego szczelność.
Zważywszy na bogactwo wyboru materiałów pokryciowych, mogłoby się wydawać, że inwestora nic w tej kwestii nie ogranicza. Niestety, ograniczenia mogą wynikać zarówno z zapisów miejscowego prawa, jak i z właściwości samych materiałów - ich wagi i szczelności.
Po pierwsze, zdarza się, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub decyzja o warunkach zabudowy narzuca kolor pokrycia, np. brązowy lub zbliżony do naturalnej barwy dachówki ceramicznej. Najczęściej określa też kształt i spadek dachu (np. dwuspadowy, o kącie nachylenia 40-45°). Dlatego przed podjęciem decyzji należy zapoznać się z tymi dokumentami.
Drugim ograniczeniem może być waga materiału. Ze względu na nią, pokrycia dzieli się na lekkie i ciężkie. Masa lekkich nie przekracza kilkunastu kg/m2. To blachy (płaskie, blachodachówki) i gonty bitumiczne. Ciężkie, czyli dachówki (ceramiczne i cementowe) oraz sporadycznie stosowane strzecha i łupek, ważą kilkadziesiąt kg/m2.
Jeśli więźbę zaprojektowano pod lekką ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze