1
Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

Puszki stołowe POP-UP BIURO PLUS
MOWION by Kanlux to osprzęt stworzony we współpracy z elektroinstalatorami. Jego montaż ma być prosty i szybki, a wygląd estetyczny. Najnowszą serią jest BIURO plus - czyli funkcjonalne puszki podłogowe i stołowe. BIURO plus jest dedykowana do nowoczesnych, przyjaznych użytkownikom wnętrz biurowych.
Kocioł c.o. na pellet GENESIS - teraz w nowej odsłonie - 14, 18, 29 kW
EcoDesign, 5 klasa czystości spalin, ekologiczny pellet i klasa energetyczna A+ oto kocioł c.o. na pellet Genesis w nowej odsłonie. Genesis to nie tylko wysoka jakość, ale i dbałość o czystość powietrza, to gwarancja ekologicznego ciepła.
Filtr podzlewowy DAFI
Filtr podzlewowy to nowość polskiej marki Dafi. Podczas filtracji z wody usuwany jest chlor i inne substancje wpływające na jej smak i zapach oraz redukowana jest jej twardość. Dzięki wygodnemu umiejscowieniu, urządzenie dostarcza smaczną i czystą wodę prosto z kranu.
OXY INSIDE™ w ofercie REKUPERATORY.PL
Instalacja OXY inside™ to prawdziwa gratka dla osób chcących w szczególny sposób zadbać o jakość powietrza w pomieszczeniach, w których działa rekuperacja. Usuwa ona z nawiewanego powietrza bakterie, wirusy, roztocza, kurz, zarodniki pleśni, grzybów oraz nie dopuszcza do ich rozprzestrzeniania się. Dzięki zaawansowanej technologii wykorzystanej w instalacji OXY inside™ znacznie ogranicza się, np. w przypadku choroby jednego z domowników - zarażalność pozostałych osób neutralizując występujące zagrożenie mikrobiologiczne.

Zdrowy budynek

Mieszkaj zdrowo!
Ostatnio wiele mówi się na temat złej jakości powietrza i związanych z tym zagrożeń dla ludzi. Co to ma wspólnego z budową domu i planowaniem domowych instalacji? Teoretycznie przecież można by zamknąć szczelnie wszystkie okna i swobodnie oddychać we własnych czterech ścianach. Niestety, źródłem problemów ze zdrowiem może być też sam budynek.
Oczywiste, nie zawsze łatwe: jak zadbać o powietrze w domu?
Budując dom nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich skutków naszych decyzji. Gdy dom stoi i wszystkie instalacje działają, warto sprawdzić jaki klimat, dosłownie, stworzyliśmy w środku. Zdrowe parametry powietrza to kilka danych, ale niezwykle istotnych dla naszego zdrowia i samopoczucia.
Budujemy Dom
14,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Smart dom

Mądre rozwiązania
Komfort, bezpieczeństwo, energooszczędność - to słowa klucze przewijające się niemal w każdej dyskusji o najnowszych trendach w architekturze. Jak budować, aby dom był wygodny, zastosowane w nim rozwiązania skutecznie chroniły przed intruzami, a jednocześnie by jego użytkowanie nie wiązało się z wysokimi kosztami? Odpowiedzią jest zaawansowana automatyka. Wyposażone w nią budynki określa się smart domami.
Praktycznie bezobsługowe
Kotły gazowe to pierwszy wybór inwestorów, którzy mieszkają na posesji z dostępem do sieci gazowej. Gaz jest bowiem jednym z najtańszych paliw wykorzystywanych do ogrzewania domu. Nie bez znaczenia jest fakt, że zasilane nim urządzenia są praktycznie bezobsługowe.
Gazowe kotły kondensacyjne nowej generacji
Firma Viessmann poprosiła instalatorów i użytkowników systemów grzewczych, aby wskazali co według nich można ulepszyć w kotłach kondensacyjnych. Bazując na zdobytych w ten sposób informacjach firma wprowadziła udoskonalenia, które zaowocowały nową generacją kotłów kondensacyjnych Vitodens. Czym charakteryzują się te urządzenia?
A może prąd?
Energia elektryczna to najbardziej dostępne i najwygodniejsze źródło ciepła. Niestety, jej ceny - w porównaniu z innymi paliwami - są wysokie. Nie oznacza to, że kotły elektryczne nie cieszą się zainteresowaniem.
Ekologiczne ogrzewanie domu – czy to jest w ogóle możliwe?
KOCIOŁ INDUKCYJNY serii π bez wątpienia wyrasta na głównego rozgrywającego w walce o czyste powietrze. Zasilany prądem elektrycznym, jest urządzeniem przyjaznym dla środowiska. Nie emituje tlenków siarki, azotu, dwutlenku węgla, pyłów czy benzopirenów. Jest nie tylko eksploatacyjnie najbardziej ekonomicznym spośród wszystkich dostępnych rozwiązań na rynku, ale przede wszystkim ekologicznym.
Najpopularniejsze urządzenie grzewcze
Sprzedawane obecnie kotły na paliwa stałe to zupełnie inne urządzenia niż dominujące do niedawna „kopciuchy”. Teraz muszą spełniać bardzo rygorystyczne normy czystości spalania. Emitują kilka razy mniej zanieczyszczeń niż kotły starego typu.
Ciepło za darmo
Jakie zastosowanie ma pompa ciepła? Skąd może pochodzić energia do jej zasilania? Czym się kierować przy wyborze takiego urządzenia? Na te - i nie tylko - pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.
Pompy ciepła WATERKOTTE®. Jeden produkt - 8 zalet!
Nowoczesny design, „Made in Germany”, funkcjonalność, niezawodność - to cechy pomp ciepła WATERKOTTE®. Jakie dodatkowe korzyści osiągniesz, gdy zainstalujesz pompę ciepła WATERKOTTE® we własnym domu?
Komfort w wersji maksymalnie kompaktowej. Premiera pompy ciepła maxima compact zintegrowanej ze zbiornikiem
Gruntowe pompy ciepła z serii Maxima są marką samą w sobie. W ostatnich dwóch latach zgarnęły liczne nagrody branżowe przyznawane najnowocześniejszym, innowacyjnym i ekologicznym urządzeniom grzewczym w Polsce. Do długiej listy zalet Maximy należy dopisać kolejną - producent, polska firma Galmet, przygotowała trzy modele tej pompy ciepła zintegrowane ze zbiornikiem ze stali nierdzewnej. To niezwykle skuteczne urządzenie będzie nosiło nazwę Maxima Compact i właśnie trafiło do sprzedaży.
Jak szept cicha powietrzna pompa ciepła FONKO REMKO
Ekologia i ochrona środowiska to idee, które przyświecają dzisiejszemu świadomemu klientowi w każdej branży. Zeroemisyjne systemy ogrzewania i chłodzenia to przyszłość mająca realny wpływ na jakość naszego powietrza. Uchwały antysmogowe wymuszają zmianę, źródeł ciepła na nowe, a w nowych budynkach założenie alternatywnych nowoczesnych źródeł ciepła. Nie dziwi zatem ogromne zainteresowanie rynkiem pomp ciepła. Wszyscy chcemy być eko, chcemy być niezależni i chcemy mieć produkt, który w dobie nadprodukcji, da nam pewność długiej, bezawaryjnej pracy. Chcemy również, aby w ślad za tym szła estetyka i komfort użytkowania. Doskonale w te trendy wpisuje się powietrzna pompa ciepła FONKO REMKO.
STOP SMOG: kampania STIEBEL ELTRON
Smog jest nienaturalną mgłą, która powstaje wskutek działalności człowieka. Co nas truje? Fabryki, spaliny samochodowe, palenie węglem, drewnem, śmieciami i innymi paliwami stałymi w piecach. Zanieczyszczenie powietrza jest szczególnie odczuwalne w bezwietrzne dni, ponieważ brak wiatru uniemożliwia rozrzedzenie się mgły smogowej.
Energia z powietrza
Pompy ciepła wykorzystujące powietrze zewnętrzne w ostatnich latach bardzo zyskały na popularności. Wynika to z tego, że takie urządzenia są coraz lepsze, a ich ceny stały się dużo bardziej przystępne. Ogromnym atutem jest także łatwość ich instalacji.
Dodatkowe ciepło
Kominek i koza mogą być nie tylko dodatkowym źródłem ciepła, ale też ozdobą każdego salonu. W przeciwieństwie do popularnych dawniej palenisk otwartych, osiągają wysoką sprawność grzewczą i nie marnują wyprodukowanej energii.
Dom bez spalin
Praktycznie każdy dom w naszym kraju ma przynajmniej jeden komin, a zwykle nawet kilka. To bardzo ważny element budynku i o jego doborze należy zadecydować możliwie wcześnie - przed wyborem sposobu ogrzewania i wentylacji.
Zgrany duet
Kominek to już praktycznie standard w nowo budowanych domach. Jak zapewnić zgodną współpracę tego urządzenia z kotłem?
Sposób na ciepłą wodę
Rzadko kiedy dom udaje się zaprojektować tak, by odległość najważniejszych punktów poboru ciepłej wody od urządzenia, które ją przygotowuje, nie była zbyt duża. W efekcie na jej wypłynięcie z tych w położonych dalej czeka się nawet kilkanaście sekund. W tym czasie zimna woda się marnuje. Rozwiązaniem problemu jest cyrkulacja c.w.u.
Ciepło pod kontrolą
Podjęcie decyzji o sposobie ogrzewania domu to jeden z kluczowych problemów podczas budowy. Warto dodatkowo zapoznać się z informacjami o sposobach sterowania kotłem, pompą ciepła, grzejnikami i podłogówką. Odpowiednio dobrane i wyregulowane zawory, sterowniki czy regulatory temperatury nie tylko zapewnią komfort, ale pozwolą też znacznie ograniczyć koszty ogrzewania.
Nowoczesna aplikacja w tradycyjnym domu
Choć technologia wyręcza nas w bardzo wielu sprawach i nie sposób kwestionować jej pozytywnej roli w naszym życiu, to bywa i tak, że właśnie ona powoduje naszą ogromną frustrację. Komputery, które się zawieszają, codzienne ładowania smartwatch’a czy coraz bardziej skomplikowana elektronika w naszych samochodach sprawiają, że zdarza nam się tęsknić za starymi dobrymi rozwiązaniami. Skąd ta nostalgia? Powód jest prosty, tamte rozwiązania działały ponieważ były proste.
Większy komfort i niższe koszty
Zbiorniki buforowe pozwalają na magazynowanie ciepła w instalacji grzewczej. Dzięki temu zyskujemy pewną swobodę podczas jego wytwarzania i zużycia. Ciepło można pozyskiwać w taki sposób i w takim czasie, kiedy jest to najwygodniejsze i/lub najtańsze, a wykorzystywać, gdy jest rzeczywiście potrzebne. A to zwiększa komfort i zmniejsza koszty eksploatacji domu.
Na dwa sposoby
Ogrzewanie podłogowe można zrealizować na dwa sposoby. W wariancie wodnym ogrzana przez kocioł lub pompę ciepła woda trafia do rurociągu ułożonego w warstwie jastrychu w podłodze, przekazując ciepło do pomieszczenia. W systemie elektrycznym umieszczone w podłodze przewody lub maty nagrzewają się podczas przepływu prądu elektrycznego.
Ogrzewanie podłogowe - postaw na ekologię z firmą Techniprot
Za instalacją ogrzewania podłogowego przemawia wiele zalet, do których zaliczyć można komfort ciepłej podłogi, korzystny rozkład temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu, gwarantującym użytkownikom wysoki komfort cieplny, oraz poprawa estetyki pomieszczenia z uwagi na brak grzejników.
Ciepło ze ścian
Tylko nieliczni inwestorzy zupełnie rezygnują z grzejników na rzecz modnego ostatnio ogrzewania podłogowego. Ich montaż jest dość prosty. Podłogówki natomiast nie da się ułożyć w każdym domu. Zresztą instalacja ta nie zawsze jest ekonomicznie uzasadniona. Ponadto, w przeciwieństwie do grzejników, nie zapewnia szybkiego ogrzania wnętrz - np. po dłuższej nieobecności domowników.
RADECO - najpiękniejszy wymiar ciepła
Radeco to marka grzejników łazienkowych i dekoracyjnych, które oprócz funkcji grzewczych stanowią również ozdobę łazienki, a także innych pomieszczeń. Dwudziestoletnie doświadczenie w produkcji grzejników sprawia, że produkty firmy są sprawdzone i dopracowane. Alplast wykonuje grzejniki z profili stalowych i miedzianych o różnych przekrojach, ponadto oferuje grzejniki chromowane.
Grzejnikowe innowacje
Grzejnik to przede wszystkim funkcjonalny element wyposażenia wnętrz - jego rola jest jasna: ma ogrzewać pomieszczenia. Ale w dzisiejszych czasach nie ma już urządzeń jednofunkcyjnych, prawda? Rozmowy telefoniczne dawno przestały być jedną rolą telefonu, komputer to często też telewizor, a lodówki filtrują nam wodę do picia. Czy zatem grzejniki mogą nie tylko grzać? Na pewno tak. Przykładem takiego rozwiązania jest innowacyjny produkt: grzejnik aluminiowy z jonami srebra. Jest to całkowita nowość na polskim rynku.
„Regulusy” czy „podłogówka” oto jest pytanie…
Czy grzejnik po osiągnięciu pożądanej temperatury pomieszczeń powinien przestać grzać, czy ma grzać nadal? Oczywiście, że powinien przestać grzać. Grzejąc nadal, naraża nas na straty finansowe i pogorszenie komfortu cieplnego.
Ciepła woda dzięki słońcu
Korzystając z darmowej energii ze słońca można podgrzać wodę użytkową. Wszystko dzięki kolektorom słonecznym, które są bardzo ekologicznym rozwiązaniem. Niestety, w naszej szerokości geograficznej, późną jesienią i zimą słońca nie ma zbyt wiele.
Naturalna energia
Panele fotowoltaiczne przetwarzają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną, którą można wykorzystać na wiele sposobów - do zasilania rozmaitych urządzeń elektrycznych i oświetlenia, a nawet do ogrzewania domu i przygotowywania c.w.u. Trzeba jednak pamiętać, że energia ze słońca pozyskiwana jest nie wtedy, gdy najbardziej potrzebujemy prądu. W naszych warunkach klimatycznych nie ma więc szans na uniezależnienie się od sieci energetycznej.
Bez śniegu i lodu
Sposobem na zalegający na dachu oraz na podjeździe do garażu śnieg i lód jest zamontowanie systemu przeciwoblodzeniowego. Taką instalację można ułożyć zarówno podczas budowy domu, jak i w trakcie remontu.
Niezbędna w każdym domu
W każdym domu potrzebna jest bieżąca woda. Można ją pobierać z własnej studni lub z sieci. Druga opcja jest znacznie wygodniejsza, ale jest dostępna wyłącznie dla właścicieli działek z dostępem do wodociągu.
Zdrowa kranówka
Nikogo nie trzeba przekonywać, że jakość domowej kranówki to kwestia niezwykle istotna. Niestety, woda czerpana z własnej studni zwykle nie spełnia standardów. Niezbędne jej więc jej uzdatnianie za pomocą rozmaitych filtrów.
Krystalicznie czysta woda klasy premium
RO-101S Morion od AQUAPHOR to absolutny must have w nowoczesnym domu, w którym zdrowie i wygoda odgrywają kluczową rolę. Niezwykle kompaktowy filtr, działający na zasadzie odwróconej osmozy dostarczy Tobie i Twoim bliskim krystalicznie czystej wody klasy premium bez względu na stan wody wodociągowej.
Zamiast brodzika
Wykonywane coraz częściej odwodnienie liniowe zastępuje tradycyjny brodzik. Takie rozwiązanie nie tylko bardzo nowocześnie wygląda, ale też jest wygodne w użytkowaniu.
Odpływy prysznicowe i system hydroizolacji Wiper
Firma Wiper, od 20 lat obecna na rynku, specjalizuje się w produkcji odpływów prysznicowych oraz kompletnych systemów hydroizolacji. Wszystkie elementy wykonywane są z certyfikowanych materiałów z najwyższą starannością, co gwarantuje trwałość, odporność na korozję i niezmienny wygląd w trakcie użytkowania. Wszystkie odpływy Wiper objęte są programem NIZP-PZH „Produkt z atestem”.
Odprowadzanie ścieków
Ścieków można się pozbyć na trzy sposoby. Pierwszy to odprowadzanie ich do kanalizacji zbiorczej, drugi - do przydomowej oczyszczalni ścieków. Ostatnia opcja to kierowanie ich do szczelnego zbiornika bezodpływowego, zwanego popularnie szambem.
Czysty (od)zysk
W instalacjach wentylacji mechanicznej coraz częściej stosuje się centralę z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacją. Jej działanie polega na wykorzystaniu zużytego, ciepłego powietrza, do ogrzania świeżego, dostarczanego z zewnątrz. Pozwala to znacznie poprawić energooszczędność budynku.
Rekuperacja - oszczędność i komfort nie tylko w nowych budynkach
Decyzja o zakupie systemu wentylacji podjęta, ale warunki techniczne naszego budynku nie pozwalają na montaż centrali rekuperacyjnej i/lub rozprowadzenia kanałów. Czy w związku z tym skazani jesteśmy na wentylację grawitacyjną? Niekoniecznie - od kilku lat na rynku dostępne są rekuperatory decentralne, nazywane również wewnątrzściennymi lub rekuperatorami ściennymi „mini”, które montujemy bezpośrednio w ścianie, bez konieczności rozprowadzania sieci kanałów wentylacyjnych w całym domu.
Wentylacja w nowoczesnym, energooszczędnym domu
Rekuperacja, czyli zrównoważona wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła to sposób na energooszczędny dom z filtrowanym świeżym powietrzem bez smogu oraz innych zewnętrznych zanieczyszczeń.
REKUPERACJA - najlepsze rozwiązanie dla dobrej wentylacji
Nieustannie zmieniające się przepisy zarówno polskiego, jak i europejskiego prawa sprawiają, że dziś rekuperator nie jest już enigmatycznym wyrazem, mówiącym niewiele o jego znaczeniu, a staje się coraz częściej rozważanym rozwiązaniem dla czystego, zdrowego i świeżego powietrza w domu. Zauważyli to także producenci, którzy są nie tylko związani z branżą wentylacyjną, ale coraz częściej z branżą chłodniczą czy grzewczą. Jednak czy wykorzystanie systemu proponowanego przez firmy, które zajmują się wentylacją „przy okazji” jest na pewno dobrym rozwiązaniem? Niniejszy artykuł powinien pomóc w znalezieniu odpowiedzi.
W trosce o lepszy ciąg
Rolą nasad kominowych jest wyeliminowanie zaburzeń ciągu. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie takie zakłócenia występują, a obligatoryjnie w II i III strefie obciążenia wiatrem.
Chłodno i zdrowo
Jeszcze niedawno klimatyzacja spotykana była właściwie tylko w biurach, hotelach i innych obiektach użyteczności publicznej. Obecnie, na skutek powtarzających się fal upałów, ale też dzięki coraz przystępniejszym cenom, klimatyzatory coraz częściej instaluje się również w domach jednorodzinnych. Ich właściciele chętniej kupują też oczyszczacze powietrza - ich popularność „zawdzięczamy” z kolei pogarszającej się jakości powietrza.
Sprzątanie może być przyjemne
Odkurzanie to z pewnością jedna z mniej lubianych czynności przez domowników. O tym, że może być przyjemne, można się przekonać, instalując w domu system centralnego odkurzania. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych.
Jak makiem zasiał
Domowe instalacje - kanalizacyjna, wentylacyjna, wodna i grzewcza - mogą generować hałas, ponadto, poprzez rurociągi, tworzyć drogi jego przenoszenia. Najprostszy sposób na wyeliminowanie tego problemu to odsunięcie źródeł hałasu od miejsc, w których wymagamy ciszy. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Co wtedy?
Zadanie dla elektryka
Zaplanowanie i wykonanie domowej instalacji elektrycznej powierza się z reguły fachowcowi. Trzeba jednak pamiętać, że na każdym etapie powinien on konsultować się z inwestorem. Współpraca jest niezbędna, bo to właściciel domu decyduje o liczbie i rozmieszczeniu rozmaitych urządzeń elektrycznych. Od tego zależy kształt całej instalacji.
BIURO PLUS - funkcjonalne puszki podłogowe i stołowe
MOWION by Kanlux to osprzęt stworzony we współpracy z elektroinstalatorami. Jego montaż ma być prosty i szybki, a wygląd estetyczny. Wszystkie serie marki MOWION by Kanlux tworzą kompletne i funkcjonalne rozwiązania. Najnowszą serią jest BIURO plus - czyli funkcjonalne puszki podłogowe i stołowe. BIURO plus jest dedykowana do nowoczesnych, przyjaznych użytkownikom wnętrz biurowych. Puszki podłogowe i stołowe umożliwiają elastyczne i pewne zasilanie w energię i sygnały komunikacyjne urządzeń w całej przestrzeni użytkowej biura.
NOWE OBUDOWY METALOWE KDB-M rozszerzenie oferty w marce Idealt TS
Kanlux w ramach uzupełniania oferty produktowej w marce IDEAL TS wprowadził do swojej oferty pierwsze obudowy metalowe KDB-M z szynami DIN do zabudowy aparatury modułowej, przeznaczone dla budownictwa publicznego i biurowego. Oczywiście zakres tych produktów pozwala realizować instalacje także w innych obszarach, chociażby jako rozdzielnice domowe (w rozbudowanych instalacjach). Jednak podstawowym celem wdrożenia, jest możliwość realizacji bardziej zaawansowanych instalacji elektrycznych, które można zbudować w oparciu o obudowy KDB-M oraz aparaturę modułową marki IDEAL TS.
Intruzie, nie będzie łatwo!
Solidne drzwi, okna i rolety to podstawowe elementy, stanowiące ochronę przed niepożądanymi gośćmi. Zazwyczaj jednak takie zabezpieczenia nie dają domownikom poczucia bezpieczeństwa, dlatego w budowanych obecnie domach standardem jest elektroniczny system alarmowy.
Inteligentny, czyli jaki?
Systemy domu inteligentnego umożliwiają sterowanie rozmaitymi domowymi instalacjami i urządzeniami. Dzięki temu można znacznie zwiększyć komfort mieszkania, ale także poprawić bezpieczeństwo i zyskać konkretne oszczędności - płacąc niższe rachunki np. za ogrzewanie.
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT