Oczywiste, nie zawsze łatwe: jak zadbać o powietrze w domu?

Budując dom nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich skutków naszych decyzji. Gdy dom stoi i wszystkie instalacje działają, warto sprawdzić jaki klimat, dosłownie, stworzyliśmy w środku. Zdrowe parametry powietrza to kilka danych, ale niezwykle istotnych dla naszego zdrowia i samopoczucia.
WILGOTNOŚĆ
Jak widać na poniższej grafice, zagrożeń ze strony zbyt wysokiego lub niskiego poziomu wilgotności jest kilka.
Gdy jesteśmy zdrowi, zbyt niska wilgotność objawiać się może spierzchniętymi ustami i podrażnionym gardłem. Objawy będą silniejsze w przypadku kłopotów zdrowotnych (alergia, astma), oraz przy infekcjach dróg oddechowych. Za wysoka wilgotność to rozwój alergenów związanych z pleśniami i roztoczami, oraz wzrost zanieczyszczeń chemicznych. Zmiany wilgotności wpływają też na elementy wykończeniowe domu (podłogi, meble, drzwi) i wyposażenie (sprzęt elektroniczny, książki, instrumenty muzyczne, rośliny).
Strefa komfortu dla naszego organizmu to 30 do 60% wilgotności względnej. Wtedy organizm zamiast walczyć o stan śluzówek, skutecznie broni się przed zanieczyszczeniami i alergenami. Przy alergiach przedział będzie bardziej restrykcyjny: 45-55% wilgotności względnej. W jej utrzymaniu pomogą odpowiednie urządzenia: nawilżacze i osuszacze powietrza, oraz mierniki.
...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
