Dodatkowe ciepło
Nowoczesne Instalacje 2020
9-16 minut
Kominek i koza mogą być nie tylko dodatkowym źródłem ciepła, ale też ozdobą każdego salonu. W przeciwieństwie do popularnych dawniej palenisk otwartych, osiągają wysoką sprawność grzewczą i nie marnują wyprodukowanej energii.
Wkłady kominkowe i wolnostojące piece zawdzięczają dużą popularność dobrym parametrom technicznym i walorom użytkowym - są bezpieczne, efektywne i ekonomiczne w eksploatacji. Sprawdzają się jako uzupełnienie podstawowego systemu grzewczego, opartego na kotle, bądź na pompie ciepła (kominek nie może być jedynym źródłem ciepła).
Dobór urządzeń tylko ze specjalistą
Obecnie można dopasować model wkładu lub kozy do każdego budynku. Jedni montują wkłady z płaszczem wodnym, które łączą z domową instalacją c.o. z obiegiem gorącej wody. Inni wykorzystują powietrze ogrzane przez wkład, rozprowadzając je po całym domu tworząc system dystrybucji gorącego powietrza (DGP). Wielu kupuje gotowe kozy, niewymagające trudnego montażu, ani obudowy.
O dobór tych urządzeń oraz niezbędnego osprzętu powinni poprosić fachowca od instalacji grzewczych. Dla montera ważna jest informacja, z jakimi urządzeniami grzewczymi kominek będzie współpracować oraz jak często i na jak długo domownicy opuszczają budynek...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze