Zadanie dla elektryka

Zaplanowanie i wykonanie domowej instalacji elektrycznej powierza się z reguły fachowcowi. Trzeba jednak pamiętać, że na każdym etapie powinien on konsultować się z inwestorem. Współpraca jest niezbędna, bo to właściciel domu decyduje o liczbie i rozmieszczeniu rozmaitych urządzeń elektrycznych. Od tego zależy kształt całej instalacji.
Trudno wyobrazić sobie dziś dom bez dostępu do energii elektrycznej. Prąd jest niezbędny do zasilania oświetlenia, rozmaitych urządzeń elektrycznych, czasem też do ogrzewania budynku. O sposobie jego przyłączenia trzeba pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu - wszak będzie on potrzebny już podczas jej prowadzenia. Pierwszym krokiem jest podpisanie umowy z dostawcą energii i wykonanie przyłącza do sieci.
Sposoby doprowadzenia prądu na posesję: przyłącze napowietrzne (a), przyłącze kablowe z linii napowietrznej (b), przyłącze kablowe z linii kablowej (c).
Moc i przyłącze
W umowie, którą zawieramy z zakładem energetycznym, określony jest maksymalny przydział mocy, którą możemy pobierać z sieci. Chodzi o jej największe, chwilowe obciążenie, nie o samą ilość energii zużywaną np. w ciągu miesiąca. W typowym domu bez kuchenki elektrycznej oraz innych sprzętów o dużej mocy wystarcza 10-12 kW. Jednak może być potrzebne i trzy razy więcej, jeśli...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
