Energia z powietrza
Nowoczesne Instalacje 2020
9-16 minut
Pompy ciepła wykorzystujące powietrze zewnętrzne w ostatnich latach bardzo zyskały na popularności. Wynika to z tego, że takie urządzenia są coraz lepsze, a ich ceny stały się dużo bardziej przystępne. Ogromnym atutem jest także łatwość ich instalacji.
Chociaż sposób działania pompy ciepła wielu osobom wydaje się z początku sprzeczny ze zdrowym rozsądkiem, to w jej funkcjonowaniu nie ma niczego niezwykłego. Wykorzystane zostają jedynie proste zjawiska fizyczne związane ze sprężaniem i rozprężaniem gazów. Co więcej, wykorzystując te same zjawiska działają popularne urządzenia w naszym otoczeniu - lodówki i klimatyzatory. W sensie technicznym są to właściwie pompy ciepła. Różnica polega jedynie na tym, że użyteczna dla nas jest część obiegu pobierająca ciepło (z wnętrza lodówki lub z pomieszczenia). Ciepło zaś musimy gdzieś wyrzucić (poza lodówkę lub chłodzone pomieszczenie).
W pompie ciepła, lodówce lub klimatyzatorze zostaje odwrócony naturalny kierunek ruchu ciepła. To, co było ciepłe, staje się jeszcze cieplejsze. Zaś co było chłodne, zostaje dodatkowo oziębione. Nie może się to dziać samoczynnie, potrzebna jest praca (dlatego pompa pobiera energię elektryczną) i czynnik pośredniczący w postaci sprężanego i rozprężanego gazu.
R...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze