Naturalna energia
Nowoczesne Instalacje 2020
9-16 minut
Panele fotowoltaiczne przetwarzają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną, którą można wykorzystać na wiele sposobów - do zasilania rozmaitych urządzeń elektrycznych i oświetlenia, a nawet do ogrzewania domu i przygotowywania c.w.u. Trzeba jednak pamiętać, że energia ze słońca pozyskiwana jest nie wtedy, gdy najbardziej potrzebujemy prądu. W naszych warunkach klimatycznych nie ma więc szans na uniezależnienie się od sieci energetycznej.
W domach jednorodzinnych dominują małe systemy fotowoltaiczne o mocy zainstalowanej 3-5 kWp. Przyczyn jest kilka. Najczęściej podaje się koszty inwestycyjne. Orientacyjnie można przyjąć, że wynoszą 4000-6000 zł/kWp, jak na krajowe realia są więc niemałe. Cena jednostkowa przy tym nieco spada wraz ze wzrostem wielkości instalacji, bo pewne koszty (choćby robocizna) pozostają stałe.
Ważniejsze są chyba jednak obowiązujące zasady rozliczania za energię elektryczną, kiedy jej chwilowe nadmiary oddajemy do sieci. Omówimy je dokładniej nieco dalej, ale cały system opiera się na rozliczaniu bilansowym - za każdą 1 kWh energii wprowadzonej do sieci możemy potem odebrać 0,8 kWh. Za to nie mamy możliwości sprzedaży. Dlatego jeżeli przesadzimy z wielkością systemu, nic nam to nie da, bo energia po prostu przepadnie.
Najpopularniejszy układ to instalacja fotowoltaiczna współpracująca z siecią energetyczną. Standardową konfiguracją jest odcięcie dopływu prądu z paneli w razie zanik...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze