Rekuperacja - oszczędność i komfort nie tylko w nowych budynkach

Decyzja o zakupie systemu wentylacji podjęta, ale warunki techniczne naszego budynku nie pozwalają na montaż centrali rekuperacyjnej i/lub rozprowadzenia kanałów. Czy w związku z tym skazani jesteśmy na wentylację grawitacyjną? Niekoniecznie - od kilku lat na rynku dostępne są rekuperatory decentralne, nazywane również wewnątrzściennymi lub rekuperatorami ściennymi „mini”, które montujemy bezpośrednio w ścianie, bez konieczności rozprowadzania sieci kanałów wentylacyjnych w całym domu.
REKUPERATOR MINI, CZYLI…
Dlaczego „mini”? Po pierwsze, w porównaniu do tradycyjnych central rekuperacyjnych są po prostu znacznie mniejsze, a po drugie dzięki swojej jednorurowej konstrukcji nie wymagają rozprowadzenia kanałów (np. na poddaszu lub w wylewce) od jednostki rekuperacyjnej do każdego pomieszczenia w domu. Decydując się na decentralną jednostkę oszczędzamy dużo miejsca, jednocześnie uzyskując porównywalne parametry do standardowych, centralnych rekuperatorów.
JAK DZIAŁA TAKI REKUPERATOR?
Rekuperatory decentralne mają kompaktowe wymiary (Ø100 lub Ø150), jeden wentylator działający naprzemiennie (zmiana kierunku przepływu powietrza co 70 s) oraz najważniejszy element - ceramiczny wymiennik o wysokiej sprawności. Zasada działania jest prosta: energia cieplna z powietrza wywiewnego z pomieszczenia jest akumulowana w wymienniku, następuje zmiana kierunku obrotów i powietrze nawiewane odbiera energię (ogrzewa się) z wymiennika. Rekuperatory ALNOR HRU-WALL są ciche, ich insta...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
