Czysty (od)zysk
Nowoczesne Instalacje 2020
9-16 minut
W instalacjach wentylacji mechanicznej coraz częściej stosuje się centralę z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacją. Jej działanie polega na wykorzystaniu zużytego, ciepłego powietrza, do ogrzania świeżego, dostarczanego z zewnątrz. Pozwala to znacznie poprawić energooszczędność budynku.
Tradycyjna wentylacja grawitacyjna często jest nieskuteczna, ponadto energochłonna. W nowych domach, z wymianą powietrza wiąże się nawet połowa całkowitych strat ciepła. Żeby je ograniczyć, inwestorzy decydują się na rekuperator, czyli centralę wentylacyjną, stosowaną w instalacjach mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła.
Zanim dokonamy wyboru urządzenia, powinniśmy zlecić wykonanie projektu systemu, w którym będzie pracowało. Parametry rekuperatora muszą bowiem pasować do konkretnego budynku - do wymaganej ilości wymienianego powietrza, oporów przepływu w instalacji, dopuszczalnego poziomu hałasu itd. W przeciwnym razie może się okazać, że mimo nabycia wysokiej klasy sprzętu, efekty jego działania będą niezadowalające.
Centrala wentylacyjna z wymiennikiem krzyżowo-przeciwprądowym. ISTPOL
Do najważniejszych elementów wchodzących w skład centrali należą:
wymiennik ciepła (czyli właściwy rekuperator) - to dzięki niemu powietrze napływające do ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze