W trosce o lepszy ciąg
Nowoczesne Instalacje 2020
6-9 minut
Rolą nasad kominowych jest wyeliminowanie zaburzeń ciągu. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie takie zakłócenia występują, a obligatoryjnie w II i III strefie obciążenia wiatrem.
Zużyte powietrze i spaliny odprowadzane są z domu najczęściej metodą grawitacyjną, poprzez wykorzystanie naturalnego ruchu ciepłego powietrza ku górze. Dlatego tak ważny jest prawidłowy ciąg kominowy - to w dużej mierze od niego zależy sprawność urządzeń grzewczych i domowej wentylacji. Do zaburzeń ciągu dochodzi przeważnie w wyniku błędów popełnionych przy projektowaniu i budowie komina - gdy jest on za krótki, ma niewystarczający przekrój, źle wyprofilowaną powierzchnię wewnętrzną lub za nisko położony wylot. Znaczenie ma też usytuowanie domu i warunki atmosferyczne. Na szczęście wiele tych niedostatków można zniwelować, montując nasady kominowe.
Na szczycie komina
Nasady kominowe, instalowane na szczycie komina, służą do stabilizacji i wspomagania ciągu kominowego w przewodach wentylacyjnych, dymowych lub spalinowych. Nie tylko poprawiają jego siłę, ale także zabezpieczają przewód kominowy przed powstawaniem ciągu wstecznego, który powoduje cofanie się spalin do przewodu. Nasady...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze