Ciepło ze ścian
Nowoczesne Instalacje 2020
17-22 minuty
Tylko nieliczni inwestorzy zupełnie rezygnują z grzejników na rzecz modnego ostatnio ogrzewania podłogowego. Ich montaż jest dość prosty. Podłogówki natomiast nie da się ułożyć w każdym domu. Zresztą instalacja ta nie zawsze jest ekonomicznie uzasadniona. Ponadto, w przeciwieństwie do grzejników, nie zapewnia szybkiego ogrzania wnętrz - np. po dłuższej nieobecności domowników.
Wobec zróżnicowania grzejników nieuniknione jest pewne zamieszanie - cechy jednej grupy przenosimy odruchowo na wszystkie pozostałe i nie zawsze w pełni rozumiemy jak działa dany rodzaj. Stąd i wiele mitów oraz półprawd krążących na ich temat.
Dwa sposoby na ciepło
Ogrzewanie pomieszczeń to przekazywanie do nich ciepła. Może odbywa się to na dwa sposoby - przez promieniowanie i konwekcję.
Promieniowanie, a dokładniej promieniowanie podczerwone, nie nagrzewa zasadniczo powietrza lecz osoby i przedmioty na które pada (w tym ściany). Powietrze też się ociepla, ale dopiero pośrednio, od nich.
Konwekcja to zaś ruch ogrzanego powietrza, spowodowany różnicą gęstości pomiędzy nim, a powietrzem zimnym (gęstszym od ciepłego). Dlatego ogrzane powietrze samoczynnie unosi się, w efekcie opływa ciepłe elementy grzejnika. Zintensyfikowaniu tego zjawiska może służyć sam kształt grzejnika - gdy jest on dość wysoki i z wąskimi kanałami wewnętrznymi - oraz dodanie blaszanych radiatorów, zwiększając...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze