Od A+ do G. Wpływ izolacji styropianem na klasę energetyczną budynku

Izolacja termiczna EPS swoje właściwości zawdzięcza powietrzu. Zamknięte w porach styropianowych nieruchome powietrze ma bardzo niską przewodność cieplną W/(m·K). Dla samego powietrza przyjmuje się wartość średnią 0,025. Dla metali np. ten współczynnik waha się od kilkudziesięciu do kilkuset, dla grafenu ok. 5000. W granulce styropianowej o średnicy 3 mm pod mikroskopem doliczymy się od 30 do 37/38 porów. Przyjmuje się, że dla styropianu EPS ilość powietrza w danej jednostce objętości wynosi ok. 98%. Oto tajemnica izolacji styropianu.
Ile ciepła ucieka przez przegrody?
Dom bez izolacji będzie tracić ciepło. Najwięcej energii tracimy przez dach (ok. 30%), przez elewację (ok. 25%), wentylację (ok. 20%), przez podłogę (ok. 5%). Pozostałe straty następują przez okna i nieszczelności. Planując izolację domu powinniśmy zadbać o kompleksowe działania. A zacząć warto od izolacji fundamentów.
Izolacja fundamentów
Do izolacji termicznej fundamentów stosujemy płyty specjalistyczne. Produkowane są z hydrofobowego surowca. Ten materiał łączy w sobie 3 najistotniejsze cechy: niską nasiąkliwość przy długotrwałym zanurzeniu w wodzie, dobrą izolacyjność oraz wysoką wytrzymałość na naprężenia. Charakteryzuje się też wysokim ciężarem właściwym.
Docieplenie podłóg i dachów
Docieplenie podłóg i dachów można wykonać twardą płytą styropianową Dach/Podłoga. Te płyty styropianowe stosuje się w aplikacjach wymagających przenoszenia średnich i wysokich obciążeń mechanicznych, w których dopuszczalne obciążenie użytkowe waha się z reguły o...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
