Pomiędzy kondygnacjami

Strop pełni w każdym budynku bardzo ważną rolę. Jego najważniejszym zadaniem jest przenoszenie obciążeń stałych, takich jak ściany działowe i warstwy podłogowe, oraz zmiennych - mebli czy przebywających w pomieszczeniach osób. Ponadto konstrukcja ta stanowi barierę akustyczną, czasem także cieplną, pomiędzy kondygnacjami.
Ze względu na rolę, jaką pełni w budynku, najważniejszym parametrem każdego stropu jest wytrzymałość. Przegroda dzieląca dom na kondygnacje przenosi wszak znaczne obciążenia. Przyjmuje się, że samo typowe obciążenie użytkowe (ludzie, sprzęty) to 1,5 kN/m², czyli około 150 kg/m². Strop powinien być też sztywny - nadmierne ugięcie będzie skutkowało skrzypieniem podłogi i pękaniem tynku na suficie dolnej kondygnacji. Systemy stosowane w budownictwie jednorodzinnym mają zazwyczaj rozpiętość do 7 m. Zastosowanie stropu prefabrykowanego pozwala zwiększyć ten parametr nawet dwukrotnie. Dzięki temu uzyskamy pomieszczenia o dużej powierzchni, bez konieczności ustawiania słupów i podciągów. Trzeba jednak pamiętać, że im większa jest odległość pomiędzy podporami, tym wykonanie stropu jest trudniejsze i droższe.
Z punktu widzenia komfortu użytkowania bardzo duże znaczenie ma zdolność stropu do tłumienia hałasu. Chodzi zarówno o dźwięki uderzeniowe, np. odgłos kroków czy przesuwanego krzesła, jak ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
