Mokry problem

Zawilgocenie źle wpływa na stan techniczny budynku i umożliwia rozwój grzybów pleśniowych, które są groźne dla ludzi - powodują problemy z oddychaniem, astmę, zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory. Dlatego z zawilgoceniem trzeba walczyć - nie tylko usuwając jego objawy, ale przede wszystkim przyczyny.
Problem z wilgocią dotyczy zarówno nowo wybudowanych domów, jak i starszych budynków. Szacuje się, że będące jej efektem grzyby pleśniowe występują w co czwartym domu w naszym kraju. Jakie są skutki zawilgocenia domu, skąd bierze się ten problem i jak z nim walczyć?
Objawy zawilgocenia i zagrzybienia są rozmaite, a z części z nich możemy przez długi czas nie zdawać sobie sprawy. Pierwszym z nich, widocznym już na pierwszy rzut oka, są nieestetyczne plamy i zacieki na ścianach, stropach, podłogach. Podobnie jak uszkodzenia tynków zewnętrznych, okładzin elewacyjnych i ścian pod wpływem zamarzania wilgoci w sezonie zimowym. Efektem jest spadek ciepłochronności przegród, bo woda przewodzi ciepło prawie 20 razy lepiej niż powietrze, które wyparła z porów materiału. Ponadto w ogrzewanym budynku wilgoć zawarta w ścianach odparowuje, co pochłania bardzo dużo energii ze względu na wysokie ciepło parowania wody. Skutkiem zawilgocenia jest też rozwój rozmaitych grzybów domowych, które nie tylko ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
