Element bazowy

Bazowym elementem każdego budynku jest fundament. Może mieć postać ławy wykonanej z betonu wzmocnionego zbrojeniem albo płyty fundamentowej. Czym się różnią te opcje i jak wykonać fundament zgodnie ze sztuką?
Na fundamencie opiera się cały dom, dlatego w każdym budynku pełni on kluczową rolę. Jego najważniejszym zadaniem jest przekazywanie na grunt obciążeń budowli. Podczas jego projektowania i budowy trzeba jednak pamiętać również o drugiej funkcji. Fundament, oddzielając pozostałą część budynku od podłoża, uniemożliwia podciąganie wilgoci z gruntu oraz ogranicza straty ciepła. W związku z tym niezwykle istotne jest zastosowanie odpowiednich izolacji przeciwwilgociowych i termicznych.
GRUNT I GŁĘBOKOŚĆ POSADOWIENIA
Wybór technologii fundamentowania zależy głównie od dwóch czynników:
warunków gruntowych na działce;
przewidywanych obciążeń.
W związku z tym każdy projekt fundamentów powinien być dostosowany do lokalnych uwarunkowań. Inaczej bowiem buduje się na zwartych skałach, żwirach i piaskach, a inaczej na podłożach niestabilnych, o bardzo słabej nośności. Przykładowo, grunty nasypowe czy torf albo w ogóle nie nadają się pod budowę, albo wymagają specjalnych sposobów posadowieni...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
