Komfortowa cisza

Przebywanie przez dłuższy czas w głośnym otoczeniu jest nie tylko niekomfortowe, ale też może negatywnie odbić się na zdrowiu człowieka. Jak zaprojektować dom i jakie rozwiązania wybrać, aby we wnętrzach nie dokuczał nam hałas?
Źródła hałasu w domu mogą być rozmaite - ruchliwa arteria za oknami, głośny sąsiad czy hałaśliwie pracująca wentylacja. Nie ma jednego sposobu, aby sobie z nim poradzić. Inaczej wytłumia się bowiem dźwięki powietrzne, a inaczej materiałowe. Te pierwsze rozchodzą się dzięki drganiom powietrza. To np. rozmowy i muzyka. Dźwięki materiałowe przenoszone są natomiast przez drgania elementów samego budynku. Mogą to być np. odgłosy kroków stawianych na stropie, uderzenia, ale również wibracje rur kanalizacyjnych i wodociągowych.
Kluczowe jest jedno - aby uzyskać komfort akustyczny w domu, trzeba zadbać o to już na etapie jego projektowania.
ROZWIĄZANIA W PROJEKCIE
Nie bez powodu jedną z zasad projektowania budynków jest grupowanie pomieszczeń o podobnym charakterze i odpowiednie oddzielenie ich od pozostałych. Mowa przede wszystkim o tych specyficznych, jak łazienka, kuchnia, kotłownia czy pomieszczenie gospodarcze. Nie powinny one sąsiadować z sypialniami.
Hałaśliwe elementy, takie jak pi...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
