Różne odmiany i kolory

Styropian to najpopularniejszy materiał ociepleniowy w naszym kraju. Ma szerokie zastosowanie - wykorzystywany jest do izolowania fundamentów, podłóg, ścian i stropów. Warto wiedzieć, jakie są jego odmiany i jakie konkretnie mają zastosowanie oraz na co zwracać uwagę przy wyborze.
Styropian dostępny jest w dwóch podstawowych odmianach. Polistyren ekspandowany (EPS) powstaje przez uformowanie materiału w bloki, następnie tnie się go na płyty o pożądanej grubości. Struktura ich powierzchni jest w związku z tym porowata, co zwiększa podatność na nasiąkanie wodą, chociaż nasiąkliwość styropianu i tak jest mała. Polistyren ekstrudowany (XPS) produkowany jest w nieco inny sposób - od razu jako płyty o odpowiedniej grubości. Płyty XPS mają mniejszą nasiąkliwość, większą wytrzymałość i lepszą izolacyjność, ale są droższe. Łatwo je odróżnić już na pierwszy rzut oka, bo są większe od EPS i barwione.
Jeżeli o kolorze mowa, to w sprzedaży jest głównie styropian EPS biały i grafitowy. Ten drugi jest droższy, ale ponieważ ma lepsze właściwości termoizolacyjne, można zastosować cieńszą warstwę, dlatego koszt zakupu obu materiałów będzie porównywalny. A trzeba pamiętać, że im cieńsza jest elewacja, tym płytsza jest wnęka okienna i tym więcej światła dziennego dociera do wnętrz...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
