Komfort cieplny

Termoizolacja zapewnia w domu komfort termiczny. Co prawda w naszym klimacie nie da się go osiągnąć bez efektywnego systemu grzewczego, ale gdyby podłogi, ściany i dach pozostawić nieocieplone, z budynku bardzo szybko uciekałoby ciepło. Dlatego warto wiedzieć, jakie są właściwości najpopularniejszych materiałów izolacyjnych i jak je stosować.
Nawet najwydajniejszy system grzewczy w domu na niewiele się zda, jeśli najważniejsze przegrody nie będą odpowiednio ocieplone. Na jaki materiał izolacyjny się zdecydować? Niestety, nie ma idealnego - każdy z dostępnych na rynku ma swoją specyfikę i sprawdza się najlepiej w nieco odmiennych warunkach.
Zanim zajmiemy się ich omawianiem, zapoznajmy się z kluczowymi terminami, jakich używa się w tej branży. Jednym z nich jest współczynnik przewodzenia ciepła (λ - lambda), który dotyczy własności termoizolacyjnych poszczególnych materiałów. Jego jednostką jest W/(m·K). Do ocieplania przegród budowlanych wykorzystuje się materiały słabo przewodzące ciepło - najlepiej nadają się do tego te, których przewodność cieplna jest znikoma, wartość λ nie przekracza 0,04.
Właściwości termoizolacyjne konkretnej przegrody budowlanej (np. ściany wielowarstwowej czy ocieplonych połaci dachu) opisuje współczynnik przenikania ciepła (U). Informuje on, jak duży jest strumień ciepła uciekającego przez przeg...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
