Zwieńczenie budynku

Pokrycie dachowe powinno być trwałe, szczelne, estetyczne i dobrze dopasowane do konstrukcji. Ważne też, by łatwo się je montowało. Wymienione cechy nie zawsze da się pogodzić, ale oferta rynkowa jest na tyle szeroka, że każdy inwestor powinien znaleźć coś dla siebie.
Wybierając pokrycie dachowe w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, by było dopasowane do konstrukcji dachu.
Kluczowym parametrem jest dopuszczalne obciążenie więźby dachowej. Definiuje je uprawniony konstruktor, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak obciążenie śniegiem, parciem wiatru, ciężarem poruszającego się po dachu człowieka i wreszcie samym pokryciem. Należy ściśle trzymać się projektu, ponieważ różnice w wadze pomiędzy różnymi materiałami wykończeniowymi są znaczące. Przykładowo blacha aluminiowa waży zaledwie 2 kg/m², gont bitumiczny i blacha stalowa powlekana - 5-15 kg/m², a łupek kamienny - 30-40 kg/m². Większe obciążenie dla konstrukcji stanowi strzecha (40-80 kg/m²) i dachówki. Cementowe ważą 40-60 kg/m², a ceramiczne 45-90 kg/m².
Drugą ważną cechą jest kąt nachylenia połaci - im jest on mniejszy, tym pokrycie musi być szczelniejsze. Wynika to z tego, że z mniej stromego dachu woda spływa wolniej, dłużej też zalega na nim topniejący śnieg. Właśnie dlatego każd...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze
