System BAUTER - rewolucja w termoizolacji
Praktyczna Szkoła Budowania - Wykańczanie 2021
4-5 minut
Izolacja termiczna odnosi się do wielu sposobów, w jakie próbujemy powstrzymać przenoszenie ciepła z jednego obiektu do drugiego. Tymi dwoma obiektami mogą być gorące i zimne powierzchnie urządzeń produkcyjnych w obiektach przemysłowych lub wewnętrzne i zewnętrzne ściany w budynkach mieszkalnych. Możliwości, w których można zastosować izolację termiczną, są teoretycznie nieograniczone.
Niezależnie od tego, czy izolujemy ściany puste w budynkach mieszkalnych, czy chronimy urządzenia przed wysokimi temperaturami, wszystkie rodzaje izolacji podlegają tym samym prostym zasadom. Przed omówieniem różnych rodzajów materiałów izolacyjnych stosowanych w zastosowaniach wysokotemperaturowych warto przyjrzeć się niektórym podstawowym pojęciom przewodnictwa cieplnego i izolacji. Ciepło to termodynamiczna ilość energii cieplnej, która przepływa z jednego systemu do drugiego, gdy między nimi występuje różnica temperatur.
Ciepło jest przesyłane na drodze trzech różnych zjawisk fizycznych:
kondukcji (przewodzenie)
konwekcji
promieniowania
Izolacja termiczna jest zwykle stosowana w celu ograniczenia przenoszenia ciepła przez przewodzenie, co wymaga, aby obiekty były ze sobą w bezpośrednim kontakcie. Dotychczasowe produkty takiej jak wełna, styropian czy piana poliuretanowa działają na zasadzie opóźnienia przenikania energii poprzez wytwarzanie oporu. System BAUTER wykorzyst...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze