Elegancka i trwała
Praktyczna Szkoła Budowania - Wykańczanie 2021
9-16 minut
Elewację można wykonać na wiele sposobów, różniących się pracochłonnością i nakładami inwestycyjnymi. Ponieważ lico budynku widoczne jest już na pierwszy rzut oka, powinno być estetyczne. Nie mniej istotne jest, by elewacja charakteryzowała się trwałością i odpornością na trudne warunki atmosferyczne - wszak stale wystawiona jest na działanie deszczu, mrozu czy wiatru.
Elewacja pełni dwie funkcje - jest warstwą ochronną ścian, a także stanowi ozdobę domu. Informacje na temat tego elementu znajdują się w projekcie budynku, dlatego sposób wykończenia przegród zewnętrznych trzeba przewidzieć już na etapie projektowania domu. Należy wówczas sprawdzić, czy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie ma wytycznych dotyczących np. kolorystyki elewacji. Może się bowiem okazać, że wymarzona przez nas barwa lub materiał nie jest dopuszczona przez urzędników.
W ZALEŻNOŚCI OD KONSTRUKCJI ŚCIANY
Wybór materiału elewacyjnego to nie tylko kwestia indywidualnych preferencji inwestora i uwarunkowań prawnych. Duży wpływ na sposób wykończenia ścian zewnętrznych ma też technologia ich wykonania. W naszym kraju zdecydowana większość domów ma przegrody murowane: jedno-, dwu- lub trójwarstwowe.
Ściany jednowarstwowe - jak wskazuje nazwa - mają jedną warstwę, wykonaną zazwyczaj z ceramiki poryzowanej lub betonu komórkowego, czyli materiałów charakteryzujący...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze