Estetyczne i trwałe wypełnienie
Praktyczna Szkoła Budowania - Wykańczanie 2021
6-9 minut
Fugi, którymi wypełnia się przestrzenie pomiędzy płytkami, pełnią istotną rolę. Chronią przed wnikaniem wilgoci w podłoże, a także zmniejszają naprężenia w posadzce i w okładzinie ściennej, zapobiegając uszkodzeniom i odspajaniu się płytek. Ponadto niwelują ich niedokładność wymiarową. Powinny być trwałe i estetyczne.
Fugę należy dobrać biorąc pod uwagę przed wszystkim dwa elementy:
warunki, w jakich będą pracować,
rodzaj płytek.
Tego typu wyroby dzieli się głównie pod względem zastosowanego w nich spoiwa. Najpopularniejsze są cementowe, w których podstawowym spoiwem jest, oczywiście, cement. Epoksydowe, na bazie żywic organicznych, wykazują wyjątkową odporność. Tzw. uszczelniacze przeznaczone są do miejsc, w których wymagane jest elastyczne połączenie.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w jednym pomieszczeniu wykonać dwa rodzaje fug - np. epoksydowe w mokrej strefie łazienki, cementowe zaś tam, gdzie nie będą narażone na działanie szkodliwych czynników. Takiemu rozwiązaniu sprzyja różnorodność kolorów spoin, a więc możliwość dopasowania ich do siebie.
FUGI CEMENTOWE
Najzwyklejsze fugi cementowe to mieszanina cementu, wody i kruszywa. Jednak większość z obecnie oferowanych wyrobów zawiera dodatki modyfikujące i odpowiednio dobrane wypełniacze mineralne, od których zależy faktura i dopuszc...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze