Sposoby na gładką powierzchnię
Praktyczna Szkoła Budowania - Wykańczanie 2021
4-5 minut
Otynkowane ściany i sufity przeznaczone do malowania lub tapetowania często wymagają wyrównania. W tym celu stosuje się szpachle i gładzie. Te pierwsze wykorzystuje się przede wszystkim do uzupełniania ubytków oraz korygowania większych nierówności. Gładzie służą natomiast z założenia do nadania przegrodom gładkości. W praktyce podział na gładzie i szpachle się zaciera, o czym najlepiej świadczy fakt, że najpopularniejszym produktem z omawianej grupy są gładzie szpachlowe.
Gładź to cieniutka, bo zaledwie 1-3 mm warstwa wyrównująca otynkowaną powierzchnię. Ściana nią pokryta jest bardzo gładka, dlatego stosuje się ją szczególnie na tynki o chropowatej powierzchni. Gładzie bywają też powszechnie używane do renowacji starych, ale niezbyt zniszczonych tynków. Maskują wówczas drobne odpryski, mikropęknięcia i nierówności.
Gładzie oferowane są w postaci suchej mieszkanki, sprzedawanej w workach o różnej pojemności przeznaczonej do rozrobienia wodą, albo jako masa w wiaderkach gotowa do użytku. ATLAS
GŁADZIE GIPSOWE
Są jednymi z najbardziej popularnych gładzi, gdyż bardzo łatwo się je nanosi. Długo można korygować ich powierzchnię, co bardzo cenią sobie wykonawcy.
Niestety, po ułożeniu wymagają przeważnie przeszlifowania powierzchni, a to kończy się zapyleniem pomieszczeń. Od pewnego czasu są dostępne w naszym kraju gładzie, które można układać bez potrzeby szlifowania. Wymagają jednak pewnej ręki i dużo cierpliwości podczas ostatecznego wy...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze