3 sposoby na rabatę ogrodową
Praktyczna Szkoła Budowania - Wykańczanie 2021
6-9 minut
Rabaty w ogrodzie to jeden z najpiękniejszych elementów przydomowej aranżacji przestrzeni. To, jak urządzisz rabatę przed domem czy jaką kompozycję utworzysz w ogródku, zależy od uwarunkowań terenu, rodzaju gleby i Twoich upodobań. Pamiętaj jednak, by dopasować gatunki roślin zgodnie z warunkami panującymi w miejscu, gdzie ulokujesz rabatę, a także z uwzględnieniem swoich umiejętności w ogrodnictwie oraz dyspozycyjności. Niektóre rabaty bylinowe i grządki warzywne wymagają sporej ilości czasu i pracy, aby cieszyły efektami. Poniżej prezentujemy 3 pomysły, które pomogą Ci uzyskać pożądany efekt! Powodzenia!
Najlepsza rabata do naszego ogrodu
Rabaty ogrodowe możemy rozróżnić pod względem sezonowości (rabaty kwiatowe całoroczne lub rabaty sezonowe), rodzaju wykorzystanych roślin (rabaty kwiatowe, rabaty bylinowe, rabaty jednogatunkowe, rabaty wielogatunkowe) czy walorów estetycznych (rabata jednokolorowa, rabata wielokolorowa, rabata z kamieni).
Aby wybrać odpowiedni rodzaj rabaty, warto wziąć pod uwagę kluczowe kryteria.
Warunki w ogrodzie
Ważne są takie kwestie, jak rodzaj gleby i ukształtowanie terenu. To one decydują, na jaką rabatę ogrodową możemy sobie pozwolić, tzn. jaka będzie miała właściwe warunki do tego, by bujnie rosnąć i pięknie się prezentować. Zupełnie inne rośliny wybierzemy na glebę żyzną, a inne na podłoże piaszczyste. Weźmy też pod uwagę położenie rabaty w ogrodzie. Jeśli chcemy zbudować ją po stronie północnej, wybierzmy rośliny cieniolubne (np. paprocie, adiantumstopowate, pióropusznik strusi, tawułki Arendsa). Jeśli w miejscu nasłonecznionym - takie, które będą ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze