Niezbędne w ogrodzie
Praktyczna Szkoła Budowania - Wykańczanie 2021
9-16 minut
Aranżacja przestrzeni wokół budynku mieszkalnego nie jest sprawą prostą. Aby była ona uporządkowana, spójna kolorystycznie i architektonicznie, najlepiej zacząć od stworzenia projektu. Idealnie, jeśli zlecimy to zadanie doświadczonemu architektowi krajobrazu, który rozplanuje układ elementów małej architektury i spasuje je z otaczającą dom zielenią.
Do małej architektury w ogrodzie zalicza się m.in. obiekty służące do utrzymania porządku (śmietniki, kompostowniki), rekreacyjne (grill, ławki, elementy placu zabaw) oraz dekoracyjne (łuki, trejaże, kratownice, posągi, fontanny). Większe - takie jak altana, pergola, pawilon, wiata garażowa - powszechnie też umieszcza się w tej grupie (tak się utarło), nie zawsze jest to zgodne z literą prawa. Przed budową poszczególnych elementów trzeba sprawdzić wymagania formalne i ograniczenia (dopuszczalną powierzchnię, wymagania dotyczące pozwolenia albo poinformowania o zamiarze budowy, maksymalne wysokości, odległości od domu i granicy działki).
Na posesji warto wyznaczyć strefę rekreacyjną, w której znajdą się elementy małej architektury. Optymalne miejsce powinno być częściowo zacienione, zaciszne (wolne od ciekawskich oczu sąsiadów czy przechodniów), ale nie nadmiernie oddalone od domu lub tarasu. Dzięki temu wygodniej będzie przenosić tam posiłki i napoje.
Altany, pergole i pawilony zwy...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze