Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom
Aktualności
AIRMAX 3. generacji - najwyższa wydajność i ponadczasowy design pomp ciepła
Airmax3 to najnowsza generacja powietrznych pomp ciepła do nowych i modernizowanych budynków. Nowy Airmax3 łączy zaawansowaną technologię i wyjątkową wydajność z ponadczasowym designem i klasyczną formą.
BOSMAN LED - idealny jako alternatywne źródło ciepła w układach z PV
BOSMAN LED to zaawansowana seria nowych dogrzewaczy elektrycznych układu c.o. z systemem antyzamarzaniowym, stanowiąca rozszerzenie typoszeregu urządzeń Strzelec i Strzelec PRO.
Brama VENTE K2 RFS 60 z systemem ciepłego montażu
Bramy segmentowe to najpopularniejsze rozwiązanie na rynku. Mają szereg zalet, charakteryzują się estetyką i funkcjonalnością. Szeroki wybór kolorystyki pozwala dobrać bramę do elewacji i projektu architektonicznego budynku - mogą być wykonane ze stali lub aluminium, ich wnętrze wypełnia pianka poliuretanowa. Wyróżnia je doskonała energooszczędność, są solidne i trwałe, dzięki czemu mogą być montowane zarówno w nowym, jak i starym budownictwie.
Bramy garażowe ISO 70 PREMIUM PLUS - gwarancja energooszczędności
ISO 70 Premium Plus to energooszczędna brama marki Novoferm - producenta bram, drzwi i napędów. Została stworzona z myślą o doskonałej izolacji termicznej, która zagwarantuje najwyższy stopień szczelności.
Fundamenty z GWC
Dobre podstawy
Fundamenty muszą być przede wszystkim solidne - to przecież na nich spoczywa cały ciężar domu. Sposób ich wykonania oraz wymiary trzeba koniecznie dostosować do warunków panujących na konkretnej działce - rodzaju gruntu, głębokości jego przemarzania oraz poziomu wód gruntowych. Planując dom energooszczędny trzeba bardzo uważać jeszcze na jeden aspekt - bez odpowiedniej izolacji mogą stać się potężnym mostkiem termicznym, przez który będzie uciekać ciepło.
Ściany zewnętrzne i stropy
Kompletna technologia IZODOM do budowy domów energooszczędnych i pasywnych
Budownictwo energooszczędne i pasywne to stale rosnący trend, który minimalizuje zużycie energii w budynkach. W praktyce oznacza to zastosowanie zaawansowanych technologii, które będąc bardziej efektywne pod względem energetycznym, są przyjazne dla środowiska. Dom energooszczędny, zaprojektowany na podstawie sprawdzonej technologii z użyciem odpowiednich materiałów izolacyjnych, gwarantuje dużo niższe zużycie energii. Panuje w nim optymalna temperatura - w sezonie grzewczym jest wyjątkowo cieplej, a latem przyjemnie chłodniej. Jak to możliwe? Kluczem jest zastosowanie skutecznej izolacji termicznej, szczelności budynku oraz optymalnego wykorzystania zysku cieplnego.
Nośne przegrody
Główne elementy konstrukcji każdego domu to ściany zewnętrzne i stropy pomiędzy kondygnacjami. Przede wszystkim muszą więc mieć odpowiednią wytrzymałość. Jednak w budynkach jednorodzinnych, a więc stosunkowo małych i niskich, w ich wyborze mamy bardzo dużą swobodę. Poza rozwiązaniami znanymi od dziesiątków lat warto zainteresować się także tymi nowoczesnymi, alternatywnymi. Tym bardziej, że niektóre z nich stworzono właśnie z myślą o budownictwie energooszczędnym.
Ceramika poryzowana
Cieplejsza wersja cegieł
Pustaki z poryzowanej ceramiki coraz częściej zastępują te tradycyjne. Co je różni? Przede wszystkim to, że są od nich cieplejsze i lżejsze. Wszystko za sprawą milionów maleńkich pęcherzyków powietrza zawartych w ich ściankach.
Beton komórkowy
Lekki i ciepły beton
Beton komórkowy w zasadniczy sposób różni się od zwykłego. Przede wszystkim jest od niego kilka razy lżejszy, bo ma porowatą strukturę. Właśnie dzięki niej dobrze izoluje cieplnie.
Ocieplenie przegród zewnętrznych
Grube i ciepłe
Jeszcze 10 lat temu ocieplenie ścian czy dachów spełniające obowiązujące dziś wymogi przepisów uznano by za bardzo grube i zrobione na wyrost. Jednak obecnie często buduje się przegrody o jeszcze lepszej izolacyjności. Ale warto wiedzieć, że ich zdolność do powstrzymywania ucieczki ciepła zależy nie tylko od grubości styropianu lub wełny mineralnej.
Prawidłowa izolacja domu energooszczędnego
Nowo wznoszone budynki, z prawidłowo zaprojektowaną i wykonaną termoizolacją ze styropianu, często już można klasyfikować jako budynki energooszczędne. Sprzyja temu między innymi coraz większa świadomość użytkowników w zakresie korzyści finansowych z inwestowania w wysokiej jakości ocieplenie wszystkich przegród budynku.
Pokrycia dachowe
Na dachu
Wygląd i cena to dla większości inwestorów prawdopodobnie główne kryteria wyboru pokrycia. Jednak każdy jego rodzaj ma pewne szczególne cechy i wymagania, które trzeba spełnić przy montażu. Tylko wówczas dach będzie odpowiednio szczelny i trwały.
Okna
Małe i duże przeszklenia
Wielkość i rozmieszczenie okien to jedna z najważniejszych decyzji przy planowaniu domu. Od nich zależy przecież wygląd elewacji oraz ilość naturalnego światła we wnętrzach. Jednak musimy pamiętać, że nawet przez najlepsze okno ucieka kilka razy więcej ciepła, niż przez ścianę o tej samej powierzchni.
Systemy aluminiowe Aliplast
Współczesne budownictwo coraz pewniej podąża w kierunku energooszczędności, ekologii i komfortu, koncentrując się jednocześnie na estetycznym i spójnym wyglądzie obiektów architektonicznych. Coraz częściej spotyka się zastosowanie konstrukcji aluminiowych, które naturalnie zaczynają wypierać stolarkę drewnianą czy PCV. Materiał, który kiedyś budził obawy, dzięki swoim parametrom zyskuje coraz większą grupę zainteresowanych i klientów prywatnych inwestorów. Ciepła stolarka aluminiowa to odpowiedź na nowoczesne standardy budownictwa energooszczędnego i pasywnego.
Drzwi zewnętrzne
Poznaj drzwi zewnętrzne PORTA THERMO!
Trwałość, bezpieczeństwo, energooszczędność, dopracowany design. PORTA THERMO to połączenie najważniejszych cech, jakich oczekujemy od drzwi zewnętrznych. Wygląd i parametry drzwi można konfi gurować online - ich wybór nigdy nie był tak łatwy, jak teraz.
Wejście z klasą
Wszystkie drzwi zewnętrzne muszą spełniać pewne minimalne wymagania, np. odnośnie wielkości oraz izolacyjności cieplnej. Jednak różnice pomiędzy nimi i tak są ogromne. Mogą być przecież wykonane z zupełnie odmiennych materiałów, oraz mieć wiele dodatkowych cech, takich jak zwiększona odporność na włamanie.
Osłony przeciwsłoneczne
Cień na życzenie
Duże okna na nasłonecznionych elewacjach to niemal znak rozpoznawczy współczesnych domów. Wpuszczają do wnętrza dużo naturalnego światła, zaś odpowiednio zaplanowane są ważnym elementem bilansu cieplnego w budynkach energooszczędnych. Jednak koniecznie trzeba je wyposażyć w osłony przeciwsłoneczne. Tylko wówczas unikniemy przegrzewania się wnętrz latem oraz nadmiernej ucieczki ciepła zimą.
Bramy i automatyka
Najwygodniej z napędem
Brama garażowa ma kilka metrów kwadratowych powierzchni, zwykle więc rzuca się w oczy znacznie bardziej, niż drzwi wejściowe. Jednak wybierając ją musimy brać pod uwagę nie tylko wygląd. Zasadniczą sprawą jest sposób otwierania. Natomiast, jeżeli garaż jest ogrzewany, nie możemy zapomnieć o jej termoizolacyjności.
Ogrzewanie
Inna skala ogrzewania
Na pierwszy rzut oka instalacja grzewcza w domu energooszczędnym nie różni się od tej w typowym budynku. Tak samo mamy przecież kocioł albo pompę ciepła oraz grzejniki lub podłogówkę. Jednak fakt, że ciepła potrzebujemy o wiele mniej ma zasadnicze znaczenie – cena paliwa przestaje być głównym kryterium wyboru.
Zaawansowany dogrzewacz wody Bosman LED
Po co zakładać elektryczny dogrzewacz wody w instalacji c.o.? Współpracuje on z głównym źródłem ciepła, którym może być dowolny kocioł, kominek z płaszczem wodnym lub pompa ciepła. Jego montaż jest przy tym bardzo łatwy, bez trudu można założyć go w dosłownie każdym systemie grzewczym.
Pompy ciepła
Airmax3 - pompa ciepła do domów modernizowanych
Airmax3 to najnowsza generacja powietrznych pomp ciepła do nowych i modernizowanych budynków. Nowy Airmax3 łączy zaawansowaną technologię i wyjątkową wydajność z ponadczasowym designem i klasyczną formą. To najbardziej ekologiczna w historii pompa ciepła do c.o. Galmet. Już podczas pierwszej prezentacji w Polsce została nagrodzona Medalem Targów ENEX 2022 oraz Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich INSTALACJE 2022. To wyjątkowo udana premiera Galmet.
Czyste ciepło z otoczenia
Sprzedaż pomp ciepła rośnie wręcz lawinowo. Nic w tym dziwnego, bo umożliwiają ogrzewanie czyste, bezobsługowe i tanie. Trzeba jednak pamiętać, że działają zupełnie inaczej niż kotły, dlatego przy ich doborze obowiązują odmienne zasady.
PROMOCJA! Pompy ciepła NIBE z bezpłatną 5-letnią gwarancją
Zastanawiasz się nad wymianą swojego starego kotła na nową, ekologiczną i energooszczędną pompę ciepła? A może budujesz dom i zastanawiasz się nad źródłem ciepła, które zapewni Ci ogrzewanie domu zimą, chłodzenie latem oraz ciepłą wodę użytkową? Szwedzkiej jakości pompy ciepła NIBE - sprawdzone, niezawodne urządzenia produkowane już od ponad 40 lat - zapewnią optymalny komfort w Twoim domu.
Ogrzewanie podłogowe
Ciepło w stopy
Wodne lub elektryczne ogrzewanie podłogowe zapewnia komfort – równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu oraz łagodne ciepło na poziomie stóp, które marzną najłatwiej. Ponadto podłogówka szczególnie dobrze współpracuje z pompami ciepła i kotłami kondensacyjnymi. To wszystko przesądza o jej coraz większej popularności, nie tylko w nowych domach..
Efektywny duet na podłogi, czyli izolacja i wylewka od CEMEX
Efektywny duet - izolacja i wylewka to kompleksowe rozwiązanie na podłogi od CEMEX. Pianobeton INSULARIS PIANO i wylewka SUPAFLO to oszczędność w eksploatacji, doskonałe efekty rozwiązania pakietowego i wysoka jakość produktów. Wykonanie izolacji termicznej ze styropianu jest tradycyjnym rozwiązaniem w konstrukcji podłóg w budownictwie mieszkaniowym, ale czy optymalnym?
Nowoczesny, ekologiczny i bezawaryjny system do instalacji sanitarno-grzewczych
Firma RWC jest światowym liderem w produkcji rur i złączy wtykowych. Wzbogacona o doświadczenie firmy John Guest od ponad 60 lat dostarcza niezawodne systemy hydrauliczne i grzewcze.
Grzejniki
Ciepło w kilka minut
Grzejniki to bardzo różne konstrukcje - mogą być zasilane wodą z instalacji c.o. lub prądem, być widoczne na ścianach lub schowane w podłodze itd. Z początku to zróżnicowanie może wydawać się utrudnieniem, ale tak naprawdę jest ogromną zaletą. Pozwala dopasować grzejniki idealnie do potrzeb i do tego w jakiej instalacji mają one pracować.
Pompa ciepła i grzejniki niskotemperaturowe - efektywne i ekonomiczne rozwiązanie
W celu poprawy efektywności energetycznej budynku coraz częściej wykorzystywane są pompy ciepła, które minimalizują koszty ogrzewania i są przyjazne dla środowiska, ponieważ korzystają z odnawialnych źródeł energii. W idealnych warunkach generują od 3 do 5 kWh energii cieplnej z 1 kWh energii elektrycznej, w zależności od założonych temperatur projektowych dla instalacji. Oznacza to, że użytkownicy mogą znacznie zmniejszyć zużycie energii i zminimalizować koszty ogrzewania. Jednak aby zoptymalizować wydajność pompy ciepła, należy ją połączyć z odpowiednimi emiterami ciepła. Jakie rozwiązania wybrać?
Panele fotowoltaiczne
Własny prąd
Instalacja PV to nie tylko panele. Od tego jakie będą jej pozostałe elementy - przede wszystkim inwerter - będzie zależeć jej budowa, funkcje i możliwości. Chociażby to, czy z własnego prądu skorzystamy w razie awarii sieci.
Kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne - sprawdzony sposób na niższe rachunki za ciepło
Największy udział w bilansie energetycznym domu, stanowią potrzeby cieplne. Według danych GUS to średnio około 83% domowego rocznego bilansu zużycia energii. Znacznie mniej przypada na energię elektryczną dla zasilania urządzeń domowych i oświetlenia czy przygotowania posiłków. Koszty wytwarzania ciepła systematycznie rosną, a skutecznym rozwiązaniem jest przede wszystkim ograniczenie jego zużycia.
Słońce i ciepła woda
Kolektory zmieniają promieniowanie słoneczne na użyteczne ciepło. W naszym klimacie służy ono głównie do przygotowywania tzw. ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) czyli tej przeznaczonej do mycia, zmywania itd. W efekcie roczne zapotrzebowanie na energię zużywaną w tym celu spada o około 50%, zaś w cieplejszych miesiącach często w ogóle nie trzeba korzystać z kotła.
Fotowoltaika - stacje ładowania samochodów
Samochód na własny prąd
Ładowanie samochodu elektrycznego prądem z własnej instalacji PV to dobry sposób na tanią jazdę autem. Jednak, żeby naładować go szybko, a przy tym bez narażania domowej instalacji na przeciążenie będziemy potrzebować specjalnej ładowarki. Zanim zdecydujemy się na zakup warto wiedzieć, jakie warunki trzeba spełnić, by móc w pełni wykorzystać jej możliwości.
Wentylacja z rekuperatorem
Dołącz do rewolucji w rekuperacji
KOMFOVENT Domekt z innowacyjnym obrotowym wymiennikiem ciepła II generacji - sorpcyjnym-entalpicznym.
Po co nam rekuperacja?
Rekuperator to dziś standardowe wyposażenie każdego energooszczędnego domu. Zanim go jednak kupimy, zastanówmy się, czego oczekujemy, poza samym odzyskiem ciepła? Centrale bardzo się różnią np. dokładnością fi ltracji powietrza oraz stopniem rozbudowania automatyki sterującej.
Rozwiązania systemowe pomp ciepła STIEBEL ELTRON
W dzisiejszych czasach, kiedy rosnące koszty energii i ochrona środowiska są na pierwszym miejscu, coraz więcej osób zwraca uwagę na efektywne systemy ogrzewania. Jednym z rozwiązań, które zdobywa coraz większą popularność, są pompy ciepła. Firma STIEBEL ELTRON od 45 lat rozwija zrównoważoną technologię pomp ciepła, które nie tylko zapewniają niezawodne działanie, ale również pozwalają oszczędzać energię.
Klimatyzacja
Źródło chłodu
Podstawową funkcją każdego klimatyzatora jest chłodzenie powietrza i to dla niej je kupujemy. Jednak poza mocą chłodniczą zwróćmy uwagę na takie cechy jak głośność pracy, klasa energetyczna, czy możliwość oczyszczania powietrza.
Instalacje elektryczne i osprzęt
Jak oszczędzać energię?
Obecnie, przy rozpowszechnieniu pracy zdalnej spędzamy w naszych domach coraz więcej czasu, a co za tym idzie, rachunki za wykorzystaną energię wzrastają. Oczywiście istnieją sprawdzone wskazówki i porady na ograniczenie kosztów za prąd, takie jak te, że warto postawić na oświetlenie LED-owe, a do kuchni wybrać energooszczędny sprzęt, najlepiej w klasie A+++. Jednakże oszczędności możemy znaleźć również poprzez zwykłą zmianę łączników.
Pod napięciem
Instalacja elektryczna to sieć przewodów oplatająca dosłownie cały dom. Jej niezbędnym uzupełnieniem jest osprzęt, czyli gniazda, łączniki oświetleniowe itp. W nowoczesnym domu trzeba wziąć pod uwagę, że urządzeń elektrycznych w naszym otoczeniu ciągle przybywa, dlatego taki system powinien być zdecydowanie bardziej rozbudowany niż dawniej.
Simon 55 - oszczędność na wyciągnięcie ręki!
Simon 55 od Kontakt-Simon to innowacyjne rozwiązania, które powalają zaoszczędzić energię i miejsce na ścianie, a także zwiększyć bezpieczeństwo Twojego domu. Odkryj nowy wymiar komfortu i wygody!
Instalacja inteligentna a ochrona budynku
Bezpieczniejszy i mądrzejszy
W nowoczesnym domu nie może zabraknąć automatyki. Zarówno tej zapewniającej komfort i wygodę na co dzień, jaki i tej dbającej o bezpieczeństwo. W praktyce instalacja inteligentna i alarmowa będą się przenikać, często wykorzystując nawet te same elementy.
Energooszczędne baterie kuchenne i łazienkowe
Woda pod kontrolą
Baterie łazienkowe i kuchenne mają nie tylko ładnie wyglądać. To w dużej mierze od nich zależy przecież wygoda korzystania z wody. Ale właściwie dobrane pomogą też ją oszczędzać, a więc i obniżyć rachunki za wodę i ścieki.