Nośne przegrody
Vademecum Domu Energooszczędnego 2023
29-37 minut
Główne elementy konstrukcji każdego domu to ściany zewnętrzne i stropy pomiędzy kondygnacjami. Przede wszystkim muszą więc mieć odpowiednią wytrzymałość. Jednak w budynkach jednorodzinnych, a więc stosunkowo małych i niskich, w ich wyborze mamy bardzo dużą swobodę. Poza rozwiązaniami znanymi od dziesiątków lat warto zainteresować się także tymi nowoczesnymi, alternatywnymi. Tym bardziej, że niektóre z nich stworzono właśnie z myślą o budownictwie energooszczędnym.
Ściany muszą spełniać kilka wymagań. Kluczową cechą jest wytrzymałość, bo ich głównym zadaniem jest przenoszenie obciążeń - stropu, dachu, ciężaru własnego i parcia wiatru. Z kolei komfort w trakcie użytkowania domu i koszty jego ogrzewania zależą od ich parametrów cieplnych. Zgodnie z obowiązującymi obecnie normami, współczynnik przenikania ciepła U ścian zewnętrznych nie może przekraczać 0,2 W/(m²·K). Trzeba więc wybierać takie materiały i technologie, które pozwolą spełnić ten warunek.
Dzięki zdolności ścian do akumulacji ciepła temperatura w budynku jest stabilna. To ważne zarówno zimą, gdy przez pewien czas nie działa ogrzewanie, jak i latem, gdy budynek się nie przegrzewa. Jeżeli dom zlokalizowany jest w głośnej okolicy, należy zwrócić uwagę na zdolność ścian do tłumienia hałasu. Przy czym warto pamiętać, że hałas przenika głównie przez okna, które tłumią dźwięki znacznie gorzej niż ściany. Dlatego od strony źródła hałasu trzeba zaplanować jak najmniej przeszkleń.
...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze