Słońce i ciepła woda
Vademecum Domu Energooszczędnego 2023
9-16 minut
Kolektory zmieniają promieniowanie słoneczne na użyteczne ciepło. W naszym klimacie służy ono głównie do przygotowywania tzw. ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) czyli tej przeznaczonej do mycia, zmywania itd. W efekcie roczne zapotrzebowanie na energię zużywaną w tym celu spada o około 50%, zaś w cieplejszych miesiącach często w ogóle nie trzeba korzystać z kotła.
Pod pewnymi względami używanie kolektorów słonecznych jest nawet bardziej uzasadnione w domach energooszczędnych, niż w standardowych. Jeżeli bowiem ograniczymy do minimum ucieczkę ciepła przez ściany, okna oraz inne przegrody zewnętrzne to energia zużywana do przygotowywania c.w.u. staje się całkiem znaczącą pozycją w ostatecznym bilansie jej zużycia.
Wszystko dlatego, że zapotrzebowanie na ciepło do podgrzewania c.w.u. pozostaje takie samo, niezależnie od tego na ile uda nam się ograniczyć jego straty przez przegrody. Zależy przecież od liczby mieszkańców oraz ich nawyków, nie zaś od tego na ile dobrze ocieplono ściany albo jakie wstawiono okna.
JAK DZIAŁAJĄ KOLEKTORY?
Chociaż kolektory mogą znacznie różnić się budową to zasada działania ich wszystkich jest identyczna. Podstawowym elementem każdego kolektora jest absorber. To on pochłania padające promieniowanie słoneczne i w efekcie się rozgrzewa. Może mieć różną postać - od dużej metalowej płyty w kolektorach płaskich, po pask...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze