Lekki i ciepły beton
Vademecum Domu Energooszczędnego 2023
17-22 minuty
Beton komórkowy w zasadniczy sposób różni się od zwykłego. Przede wszystkim jest od niego kilka razy lżejszy, bo ma porowatą strukturę. Właśnie dzięki niej dobrze izoluje cieplnie.
Autoklawizowany beton komórkowy nazywany jest też potocznie gazobetonem, porobetonem, suporkiem, siporkiem, siporeksem, suporeksem. Poprawna nazwa jest jedna, a wszystkie wymienione mają charakter nieformalny. Od kilku lat jego popularność jest największa wśród materiałów stosowanych na mury i z roku na rok rośnie.
Polska ma znaczący udział w rynku betonu komórkowego w Europie i na świecie. Ciekawostką jest to, że zakład w Solcu Kujawskim w ciągu doby produkuje najwięcej tego materiału w Europie. Ponieważ jakość i parametry polskich wyrobów są na wysokim poziomie, są one eksportowane do innych krajów.
CO TO JEST ABK?
Autoklawizowany beton komórkowy jest materiałem uniwersalnym. Wykonuje się z niego nie tylko elementy murowe, ale również zbrojone belki nadprożowe, płyty stropowe i dachowe. Znany jest na całym świecie od 100 lat. W tym czasie opracowano wiele technologii jego produkcji.
ABK powstaje z naturalnych surowców: wapienia (lub wapna i cementu), piasku, wody i niewielkiej ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze