Grube i ciepłe
Vademecum Domu Energooszczędnego 2023
17-22 minuty
Jeszcze 10 lat temu ocieplenie ścian czy dachów spełniające obowiązujące dziś wymogi przepisów uznano by za bardzo grube i zrobione na wyrost. Jednak obecnie często buduje się przegrody o jeszcze lepszej izolacyjności. Ale warto wiedzieć, że ich zdolność do powstrzymywania ucieczki ciepła zależy nie tylko od grubości styropianu lub wełny mineralnej.
O domach energooszczędnych mówi się od lat, ale nie ma jednoznacznej, powszechnie aprobowanej definicji takiego budynku. Ich kluczową cechą jest obniżone zapotrzebowanie na energię, która w naszym klimacie jest zużywana głównie do ogrzewania. Trzeba zatem ograniczyć jej straty, czemu służy wybór właściwego projektu domu, solidne ocieplenie przegród, zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją itd.
Przed wejściem w życie Warunków Technicznych 2021, co nastąpiło z końcem grudnia 2020 r., za energooszczędne uznawano domy, które z wyprzedzeniem je wypełniały. Zgodnie z tym przepisami, zapotrzebowanie budynku jednorodzinnego na energię nieodnawialną (wskaźnik EP), niezbędną do ogrzewania, przygotowywania cieplej wody użytkowej, wentylacji, chłodzenia, nie może przekraczać 70 kWh/(m²·rok). Prawo określa też dopuszczalne współczynniki przenikania ciepła U przegród zewnętrznych. Wynoszą one odpowiednio:
w przypadku ścian zewnętrznych 0,20 W/(m2·K);
dachów i stropodachów 0,15;
po...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze