Kolektory słoneczne - sprawdzony sposób na niższe rachunki za ciepło
Vademecum Domu Energooszczędnego 2023
4-5 minut
Największy udział w bilansie energetycznym domu, stanowią potrzeby cieplne. Według danych GUS to średnio około 83% domowego rocznego bilansu zużycia energii. Znacznie mniej przypada na energię elektryczną dla zasilania urządzeń domowych i oświetlenia czy przygotowania posiłków. Koszty wytwarzania ciepła systematycznie rosną, a skutecznym rozwiązaniem jest przede wszystkim ograniczenie jego zużycia.
JAK OBNIŻYĆ ZUŻYCIE CIEPŁA W DOMU?
Dla celów ogrzewania domu przede wszystkim kluczowe jest obniżenie strat ciepła, a więc zadbanie o optymalny standard jego izolacji cieplnej. Trzeba jednak pamiętać, że w energooszczędnych domach, nawet 30-40% całkowitych potrzeb cieplnych może przypadać na podgrzewanie wody użytkowej. Obniżenie zużycia wody do pewnego stopnia jest możliwe, ale należy zachować standardy higieny i komfortu mieszkańców domu.
Naturalnym rozwiązaniem będą tutaj kolektory słoneczne. Przede wszystkim dlatego, że wytwarzają ciepło w 99% z energii odnawialnej. Na każde 100 W wytworzonego ciepła, pompa obiegu solarnego zużywa zaledwie 1-2 W energii elektrycznej. Przekłada się to na najniższe koszty wytworzenia ciepła, jednocześnie przy zerowej emisji zanieczyszczeń. Pod tym względem kolektory słoneczne są absolutnie bezkonkurencyjne. W okresie roku oszczędności w zużyciu ciepła dla podgrzewania wody w domu mogą sięgać 60%, a w samych miesiącach letnich 80-100%.
ZESTAW SOL...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze